Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Употреба на остатъци от преработката на стевия (Stevia rebaudiana) за подобряване на чревните функции на кокошки носачки и хранителната стойност на яйцата

Учените Mengxuan Tang et al., 2024 изследват въздействието на стевия (Stevia rebaudiana) върху продуктивността, качеството на яйцата, антиоксидантните свойства, имунните реакции, чревната морфология и микрофлората на кокошките по време на пиковия период на снасяне. Резултатите показват, че употребата на остатъци от преработката на стевия (stevia residue STER) във фураж, значително увеличава производството на яйца, съдържанието на аминокиселини в белтъците и променя цвета на жълтъка.

 

            Въведение

            Стевията (Stevia rebaudiana Bertoni) е многогодишен храст, произхождащ от тропическите райони на Южна Америка и принадлежащ към семейство Asteraceae. Стевията съдържа компоненти, като стевиол и хлорогенна киселина, които имат доказано имуно стимулиращо действие при пилета, заразени с Escherichia coli. Освен това, фенолните съединения и флавоноидите в растението проявяват антиоксидантно и противовъзпалително действие. Използването на остатъци от преработката на стевия, които са отпадъчен продукт, е ограничено. Експериментите показват, че STER подобрява имунната функция при зайци и значително повишава активността на супероксид дисмутаза, каталаза, глутатион пероксидаза и общия антиоксидантен капацитет на серума, черния дроб и мозъка на мишки. Остатъкът от стевия повишава активността на антиоксидантните ензими и инхибира липидната пероксидация при мишки със затлъстяване, причинено от оксидативен стрес, което подчертава значителен антиоксидантен потенциал. Авторите посочват проучване, което съобщава, че STER ефективно предотвратява диария при домашни птици, регулира храносмилателната функция и подобрява показателите за производство на яйца. Тези открития предполагат, че STER може да бъде потенциален естествен антиоксидант с ползи за здравето на животните. Изследванията за ефектите на STER върху домашните птици обаче са ограничени. Настоящото проучване има за цел да изследва ефектите на STER върху продуктивността, чревната микробиота и имунната функция на кокошките носачки.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК