Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Употребата на нова фуражна добавка за крави предизвиква силна обществена реакция в Обединеното кралство
Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) представя обобщен преглед на материали, публикувани в онлайн социални медии, свързани с възникнали съмнения относно безопасността на нова фуражна добавка, одобрена за употреба в Европейския съюз (ЕС). Материалът цели безпристрастно да информира българските животновъди и бизнес оператори във фуражния сектор за позицията на заинтересованите страни, а не да представи становище на ЦОРХВ.
Датско-шведска компания, която притежава най-голямата млечна кооперация в Обединеното кралство (UK), обявява, че тридесет (30) от нейните ферми в цялата страна ще тестват фуражната добавка „Bovaer“ (Bovaer® 10), която намалява образуването на метан (СН4) от крави [1]. Компанията твърди, че инициативата ще помогне на британските фермери да преминат към по-устойчиви практики, но съобщението предизвиква силна обществена реакция на загриженост от консуматори на млечни продукти и защитници на околната среда, относно възможните последици от това тестване за здравето на хората [2], [3]. Въпреки, че продуктът е одобрен от Агенцията за хранителни стандарти (Food Standards Agency FSA) в UK, консуматорите избягват да закупуват млечни продукти от този производител. Някои фермери (също производители на млечни продукти) подчертават, че не участват в изпитването на фуражната добавка, а други „самодекларират“ на нов уебсайт, че не я употребяват. Така, добавка във фураж, възпрепятстваща образуването на метан от крави, се превръща в основна тема на дебати и превзема социалните медии [3].
- Въведение
Нарастващата загриженост относно емисиите на парникови газове в околната среда, причинени от преживни животни, тласка животновъдството към подобряване на целите си за устойчивост. Според заложените цели в стратегиите на Европейския Зелен пакт, метанът представлява голяма част от парниковите газове и намаляването на количествата му е от ключово значение. Употребата на фуражни добавки в говедовъдството е свързана предимно с повишаване продуктивността на животните, но напредъкът при изучаването на процесите в търбуха, води до разработване на иновативни добавки с цел, намаляване емисиите на СН4 [4].
Обявеното проучване на ниво ферма в UK, има за цел да проучи как конкретната фуражна добавка може да помогне за намаляване на емисиите на метан от крави. Около тридесет (30) доставчици на мляко на компанията са наети да изпробват добавката, за да помогнат на своя кооператив и на търговците на дребно да изяснят по-добре, как продуктът, включен в дажбите, влияе върху животните, продуктивността им и околната среда [5].
Инициативата за изпитване на фуражната добавка Bovaer е част от широк екологичен план на датско-шведската компания за намаляване на 30% от емисиите на въглероден диоксид (CO2) от производството на млечни продукти до 2030 г. Ако тестовете са успешни, добавката ще бъде разпространена сред повече британски фермери. Производителят (нидерландска компания) започва да разработва добавката във фураж преди 15 години като част от „Проект Чиста крава“ и според него, продуктът вече е тестван от 100 ферми в повече от 20 държави [6].
- Какво представлява фуражната добавка Bovaer и как действа?
Добавката Bovaer съдържа 3-нитроксипропанол (3-NOP), който потиска ензима метил коензим М редуктаза, катализатор на последния етап от метаногенезата в храносмилателната система на преживни животни, като крави, кози и овце. Активната субстанция 3-NOP се метаболизира бързо до 3-нитроксипропионова киселина (3-NOPA) [7].
Фуражната добавка, която се произвежда от нидерландска компания, е одобрена за употреба в повече от 55 страни, включително Обединеното кралство и Европейския съюз (ЕС), както и в Бразилия, Австралия, Канада и Швейцария [6]. Агенцията за хранителни стандарти на Обединеното кралство одобрява добавката като безопасна за употреба в определени дози от 29 март 2023 г. Според производителя, тя се предлага за продажба в 68 страни по света [1].