Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Устойчиво управление и остойностяване на отпадъци и вторични продукти от хранително-вкусовата промишленост чрез влагане във фураж

Екип от естонски учени Malenica, D. еt al., 2023 разглеждат проблема, свързан с генерирането на огромни количества странични продукти и отпадъци (резултат от увеличеното производството на селскостопански хранителни продукти през последните години), което води до високи нива на замърсяване на околната среда. Учените предлагат нови стратегии и инициативи за ефективно управление и остойностяване на тези отпадъци и странични продукти, които представляват недостатъчно експлоатирана суровина, богата на биоактивни съединения (полифеноли, хранителни влакнини, масла, витамини, минерали). Предложените инициативи и стратегии подкрепят концепциите на кръговата икономика на Европейския съюз (ЕС) и по този начин се насърчава устойчивостта на хранително вкусовата и фуражната промишленост. Една от стратегиите за управление на отпадъци и странични продукти включва ефективно, устойчиво разработване на нови фуражи, с ниска цена. В момента, на световния пазар има голямо разнообразие от отпадъци и странични продукти от плодове и зеленчуци, които ефективно са въведени в дажбите на животни. Тази статия се фокусира върху възможностите за разработване на храни за животни или фуражни добавки (за преживни, непреживни животни и домашни птици) от разнообразна група селскостопански хранителни остатъци и промишлени странични продукти, техните биоактивни компоненти, въпросите за безопасността и категоричните им ползи за здравословното състояние на животните.

 

            Въведение

            Malenica, D. еt al., 2023 отбелязват, че през последните години се наблюдава значителен ръст в производството на селскостопански хранителни продукти като една от причините за това е да се отговори на хранителните навици на потребителите. Днес, хранително-вкусовата промишленост, основана на суровини като плодове и зеленчуци, бележи огромен напредък и предлага широка гама от продукти - желета, сиропи, сокове, чипс. Производствата им водят до големи количества отпадъци и странични продукти (fruit and vegetable wastes FVWs), които се депонират или изхвърлят. Съвременните практики за изхвърляне на отпадъци значително замърсяват околната среда. По данни на ФАО (2014 г.) 1,3 милиарда тона хранителни отпадъци се натрупват годишно в световен мащаб, като 60% от тях са от плодове и зеленчуци и количеството им надхвърля всички други видове хранителни отпадъци. Според последните доклади на Евростат, годишно в ЕС се генерират около 57 милиона тона хранителни отпадъци. Това е резултат от лоша преработка, лоша инфраструктура и/или обработка, както и от поведението на търговците на дребно и потребителите.

            Новите стратегии и инициативи за управление на отпадъците включват екологични техники за извличане на биоактивни съединения. Остатъците от FVWs представляват недостатъчно експлоатиран източник на евтини суровини, богати на биоактивни съединения. Тези съединения имат доказани приложения в хранително-вкусовата, козметичната, хартиената и фармацевтичната промишленост, и голям потенциал за производство на фуражи.

            Производителите на фуражи са изправени пред различни проблеми и предизвикателства - недостиг на плодородни земи, прясна вода, климатични промени. Цената на използваните в момента суровини за разработване на фуражи, като царевица, пшеница, соя и други, постоянно се увеличава. Тези предизвикателства са особено значими в страните със средни и ниски доходи. Поради това, се налага да се проучат евтини суровини, както и да се разработят нови фуражи, за да се запази устойчивостта на животновъдството. В тази връзка, FVWs са оценени като един от потенциалните и печеливши заместители/съставки за производство на фуражи поради относително ниската им цена, достъпността им и богатото съдържание на биоактивни съединения, които биха могли да окажат положително въздействие върху растежа, здравето и благосъстоянието на животните.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК