Замърсители по хранителната верига

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: Информация от бюлетин Европа секторни политики: Селско стопанство и Безопасност на храните

Европейските министри обсъждат вноса от Украйна, бъдещето на европейското селско стопанство и защита на едрите хищници

            На първата си среща (23 януари), от 6-те месеца на белгийското председателство на Съвета на Европейския съюз, министрите на земеделието на държавите-членки на Европейския съюз (ЕС) обсъждат ефектите от вноса на стоки от Украйна. Европейската комисия се готви да разшири мерките за автономна търговия. Останалите точки в дневния ред включват стартирането на стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС, работната програма на белгийското председателство (включително теми като общата селскостопанска политика след 2027 г., директиви за „закуската“[1], нови геномни техники, устойчива употреба на пестициди, семена, хуманно отношение към животните и т.н.), статута за защита на големите хищници (вълци) и спорния въпрос за клетъчното (лабораторно, синтетично) месо.

            Традиционният дебат по въпросите на търговията със селскостопански продукти се фокусира отново върху Украйна. В момент, когато в няколко държави членки се провеждат селскостопански демонстрации, министрите на земеделието трябва да дадат своето становище относно очакваното предложение на Европейската комисия за разширяване на автономните търговски мерки за Украйна. По всяка вероятност държавите членки отново ще заявят подкрепата си за Украйна, като същевременно се позовават на необходимостта от по-подробна информация за вноса и необходимостта от определяне на средносрочни, и дългосрочни решения. В това отношение петте източноевропейски държави членки (България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия), които наскоро са писали до Европейската комисия, трябва да поискат въвеждането на тарифни квоти за украинския внос на „чувствителни“ продукти. В бележка (https://aeur.eu/f/agu) до Съвета на ЕС, Полша предлага, в случай на внос на птиче месо, яйца и захар, „изключване на тези продукти от пълна либерализация на тарифите“. Латвия (https://aeur.eu/f/agv) поставя въпроса за внос на селскостопански стоки от Русия. Латвия смята, че ЕС има морален дълг да сложи край на търговията, която може да допринесе пряко или косвено за способността на Русия да продължи войната си срещу Украйна.

            На 25 януари Министрите провеждат първоначална дискусия по стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство. Марош Шефчович, заместник-председател на Европейската комисия, ще предостави на Съвета на ЕС допълнителна информация относно организацията на стратегическия диалог. Министрите ще обсъдят и предложението за мониторингова рамка на горите.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] „Директиви за закуската“ - правила за състава, обозначението, етикетирането и представянето на „храни за закуска“:
Директива 2001/110/ЕО относно меда,
Директива 2001/112/ЕО относно плодовите сокове и някои подобни продукти,
Директива 2001/113/ЕО относно плодови конфитюри, желета и мармалади и пюре от кестени,
Директива 2001/114/ЕО относно определено частично или напълно дехидратирано консервирано мляко. Целта на преразглеждането им е да се актуализират правилата за състава, обозначението, етикетирането и представянето на „храни за закуска“, за да се помогне на потребителите да вземат информирани и по-здравословни решения относно хранителните продукти.