Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: Фуражните добавки като стратегически подход за намаляване на продукцията на метан при говедата: начини на действие, ефективност и безопасност

Нарастващата загриженост на потребителите относно емисиите на парникови газове (ПГ), причинени от едрия рогат добитък, тласка животновъдството към подобряване на целите си за устойчивост на индустрията. Голяма част от парниковите газове представлява метанът (СН4 ) и намаляване на образуването му е от ключово значение. Употребата на фуражни добавки в говедовъдството е свързана предимно с повишаване продуктивността на животните, но напредъкът при изучаването на процесите в търбуха, води до разработване на иновативни добавки с цел, намаляване емисиите на СН4.  В свое проучване, учени от Катедрата по животновъдни науки на Калифорнийския университет САЩ и Центъра по иновации в млечния сектор на САЩ, разглеждат някои от основните добавки във фуражи с потенциал за намаляване на чревните емисии на метан, като се фокусират върху in vivo проучвания. Авторите на проучването посочват, че фуражните добавки действат чрез инхибиране на метаногенезата или модифициране на средата в търбуха, така че производството на CH4 (g/ден) да се намали.

                Добавките, които инхибират метаногенезата или се конкурират със субстрата за метаногените, включват 3-нитроксипропанол (3NOP), нитрати и халогенирани съединения, които се съдържат в някои организми като макроводорасли. Учените отбелязват, че 3NOP и макроводораслите влияят на ензима метил-коензим М редуктаза, който е необходим за биосинтезата на СН4, докато нитратите намаляват емисиите на CH4, като се конкурират с метаногените за водород (Н2). Проучванията показват, че нитритите могат да се натрупват в кръвта и да бъдат токсични за преживните животни.

            Модификаторите на търбуха не действат директно върху метаногените, а по-скоро върху условията, които предизвикват метаногенезата, е посочено в проучването. Този вид фуражни добавки включват липиди, вторични растителни съединения и етерични масла. Ефикасността на липидите е широко проучвана, напомнят авторите на статията и въпреки че добавянето на средноверижни и полиненаситени мастни киселини е показало значително намаляване на продукцията на СН4 в червата, резултатите са променливи. Противоречиви са и резултатите за вторичните растителни съединения и етеричните масла, вариращи от значително намаляване, до слабо увеличване на чревните емисии на CH4.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК