Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА:НАУЧНО СТАНОВИЩЕ на ЕОБХ относно безопасността и ефикасността на Акациева гума (гума арабика) като добавка във фураж за всички видове животни

В отговор на отправено искане от Европейската комисия, Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ) е предоставил научно становище относно безопасността и ефикасността на акациева гума (гума арабика) като добавка във фураж за всички видове животни. Акациевата гума е безопасна при употреба максимум до 280 mg/кg пълноценен фураж за пилета за угояване, 375 mg/кg пълноценен фураж за пуйки за угояване, 400 mg/кg пълноценен фураж за зайци, 500 и 600 mg/кg пълноценен фураж за прасенца и прасета за угояване, съответно, 1100 mg/кg пълноценен фураж за говеда за угояване и 1250 mg/кg пълноценен фураж за телета за месо и пъстървови риби. В становището се посочва, че ЕОБХ не може да направи заключения относно безопасността при дълголетни и репродуктивни животни, докато генотоксичният потенциал на добавката не бъде напълно оценен в рамките на използването й като фуражна добавка. Не се очаква излагане на потребителя на действието на добавката или нейните метаболити, поради което, употребата й при храненето на животни се счита за безопасно за потребителя. Акациевата гума е потенциален кожен и респираторен сенсибилизатор, но не е било възможно да се направят заключения относно потенциала й за дразнене на кожата и очите. Употребата на добавката при храненето на животни се счита за безопасна за околната среда. Панелът на ЕОБХ за добавки и продукти или субстанции използвани при храненето на животни (Панел FEEDAP) посочва, че не може да направи извод относно ефикасността на акациевата гума.

 

Въведение

             Европейската комисия е получила искане от асоциация „A.I.P.G.“ Германия за преоценка на продукта акациева гума (гума арабика), когато се използва като добавка във фураж за всички видове животни (категория: технологични добавки; функционална група: емулгатори, желиращи вещества, стабилизатори и сгъстители).

            Акациевата гума към настоящия момент е разрешена като добавка във фураж [1] и подлежи на повторна оценка съгласно чл.10 от Регламент (ЕО) №1831/2003[2]. Разрешена е за употреба и като добавка в храна в съответствие с приложение II към Регламент (EO) № 1333/2008[3] със специфични изисквания относно критериите за чистота, определени в Регламент (ЕС) № 231/2012[4]. До момента добавката не е оценявана от ЕОБХ като добавка във фураж.

 

 

Данни

             Настоящата оценка на ЕОБХ се основава на данни, предоставени от заявителя под формата на техническо досие в подкрепа на искането за разрешаване употребата на акациевата гума като добавка във фураж.

 

Оценка

             Акациевата гума, подложена на оценка, е изсушен ексудат от стъбла и клони на видове Acacia Senegal (L) Willdenow или други близки разновидности на Acacia (семейство Leguminosae) и е предназначена за употреба като технологична добавка (функционална група: емулгатори, стабилизатори, сгъстители и желиращи вещества) във фуражи за всички видове животни.

 

Характеристика на добавката

                         Добавката се състои от чиста акациева гума (синоним: гума Арабика, CAS регистрационен номер (Службата за химични индекси) № 9000-01-5, EINECS (Европейски инвентаризационен списък на съществуващите търговски химични вещества) № 200-293-7) и представлява бял до жълтеникаво бял прах. Акациевата гума е натурален ексудат, получен чрез разрязване на стъбла и клони на акациеви дървета. Гумата се събира ръчно от дърветата. За да се получи добавката, суровата гума се раздробява до минимален размер и се пречиства чрез пулверизиране и пресяване или чрез разтваряне във вода до образуване на сироп, който се филтрира, центрофугира, подлага се на висока температура и след това се суши.

            Акациевата гума се състои от полизахариди с високо молекулно тегло, чиято верига е изградена от неутрални захари (галактоза, арабиноза и рамноза) и кисели захари (глюкуронова киселина и/или нейните соли). Спецификациите й като добавка в храни във фуражи са: загуби при сушене <10%, обща пепел <4%, неразтворимо в киселини вещество <1%, неразтворима в киселини пепел <0.5%.

            Анализът на пет партиди от добавката показва, че отговарят на специфичните изисквания за добавки относно танини и нишесте или декстрин (без промени в цвета или утаяването след третиране с разтвор на железен хлорид или йод съответно). 25% воден разтвор на същите партиди показват следните характеристики: рН 4.1-4.4 и вискозитет 105-110 mPa-s. Не са предоставени данни за разтворимостта на добавката. Допълнително пет партиди са анализирани за примеси и замърсители. Открити са количества примеси, които не предизвикват безпокойство. Не е предоставена информация за наличие на малки частици, включително и наночастици.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

 
[1] Директива 70/524/ЕИО на Съвета от 23 ноември 1970 година относно добавките при храненето на животни,
специално българско издание: глава 03 том 001 стр. 156 -162
[2] Регламент (ЕО) № 1831/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2003 година относно добавки за използване при храненето на животните,специално българско издание: глава 03 том 049 стр. 155 - 170
[3] Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 година относно добавките в храните OB L 354, 31.12.2008г., стр. 16—33
[4] Регламент (ЕС) № 231/2012 на Комисията от 9 март 2012 година за определяне на спецификации на добавките в храните, включени в списъците в приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета  OB L 83, 22.3.2012г., стр. 1—295