Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р В.МОНЕВА: Качествена оценка на риска от намалена хомогенност и стабилност на антимикробни средства в медикаментозни фуражи и питейна вода при отглеждане на свине и риск от остатъчни концентрации

В свиневъдството обичайно се прилага групово третиране (чрез фураж и вода) на животните, при което хомогенността и стабилността на ветеринарните лекарствени продукти във фуражите и водата е от голямо значение, както и остатъчните концентрации след края на лечението. В своята статия Georgaki, D.еt al., 2023 представят резултати от проучване на факторите, които водят до намалена хомогенност и стабилност, и повишени остатъчни концентрации на антимикробни лекарства в медикаментозни фуражи и вода във ферми за свине.

 

Въведение

            Според Georgaki, D.еt al., 2023, в животновъдството често се използват антимикробни и антихелминтни лекарства. В свиневъдството се очаква потреблението на антимикробни лекарства да се увеличи най-много в сравнение с други видове животни и да допринесе с 45% към общото увеличение на употребата на антимикробни средства до 2030 г. Групово третиране се прилага при отглеждане на големи групи животни, чрез използване на медикаментозни фуражи и лекарствени продукти във водата за пиене, защото е лесно приложимо и облекчава труда на фермера. Третирането на големи групи може да доведе до повишена експозиция на животните от антимикробни средства и следователно увеличава вероятността от поява на антимикробна резистентност. Georgaki, D.еt al., 2023 твърдят, че в Европейския съюз се използва предимно прием на лекарства през устата при животни, отглеждани за производство на храни. В статията е посочено, че през 2020 г. тридесет и една европейски държави отчитат 86,9% от общите продажби на антимикробни средства, предназначени за употреба при животни във ферми. Въпреки това, все още има несигурност относно правилното прилагане на лекарствата във фураж или вода за пиене. За да бъде лечението ефикасно, няколко фактора играят решаваща роля:

  • избор на лекарство;
  • разтворимост, хомогенност и стабилност на лекарството във фуража или водата;
  • дозата, приета от отделното животно;
  • характеристики на лекарството, които повлияват или не достигането на фармакокинетична (ФК)/фармакодинамична (ФД) точка.

            Резултатите след прием на медикаментозен фураж и вода за пиене показват висока променливост на плазмените концентрации при отделните животни (прасета). Причините може да са няколко - различен прием поради социална йерархия и (суб) клинични заболявания, недостатъчна хомогенност и стабилност на лекарството, както и променени вкусови качества на фуража. Поради това, трябва да се отбележи важността на въпросите относно оптималната ефикасност на лечението и разумната употреба на антимикробни средства.

            Хомогенността и стабилността на лекарствата във фураж или вода за пиене може да бъдат повлияни на всеки етап от производството или доставката във фермата, до приема от животните. Следователно, процедурата, следвана в стопанството трябва да бъде добре позната, за да се определят критичните стъпки и факторите, влияещи върху хомогенността и стабилността. Технологията на смесване с фураж/вода може да повлияе върху хомогенността на лекарството. Смесването може да бъде извършено от производител на медикаментозен фураж, или от земеделски стопанин с помощта на дозиращо устройство на линията за подаване на фураж, или в резервоар за питейна вода, а може и с помощта на електрическа или механична дозираща помпа за вода. Продължителността на всеки етап от производствения процес на медикаментозен фураж/вода също се отразява на хомогенността и стабилността поради влиянието на факторите: температура, влажност, рН на разтвора, излагане на светлина, сегрегация[1] и разграждане на лекарствата. Разтворимостта на лекарството, качеството на водата, както и евентуалното използване на добавки в нея, рефлектират върху хомогенността и стабилността на разтвора.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Сегрегация – разделяне на слоеве, пластове