Д-Р ДОРА ПЕТЛОВА: научно становище на ЕОБХ за оценка на патогенността на Шига токсин-продуциращи Escherichia coli (STEC) и риска за здравето на хората, свързан ссъс замърсяване на храните със STEC
Резюме
Съгласно научно становище на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) публикувано на 29.01.2020 г.[1], всички подтипове на Шига токсин-продуциращите Escherichia coli (STEC) могат да причинят заболявания при хората. Становището е изготвено във връзка с възложен мандат от Европейската комисия за преразглеждане на новата информация, налична след 2013 г., за да се прецени дали предложеният в предходното становище на ЕОБХ молекулярен подход за определяне на патогенността на STEC, все още е най-подходящият и дали може да бъде допълнително преразгледан, ако не е така.
Анализът на потвърдените докладвани инфекции от STEC в Европейския съюз (ЕС) и Европейското икономическо пространство (ЕИП) през 2012–2017 г. показва, че изолатите, положителни за всеки от докладваните подтипове Шига токсин (Stx) (и кодиращи подтипове на ген stx), могат да бъдат свързани с тежко заболяване (като хеморагичен колит (ХК), хемолитично-уремичен синдром (ХУС ) и/или необходимост от болнично лечение).
Основните констатации са както следва: Въпреки че щамовете, положителни за stx2a ген са с най-висок дял, щамовете с всички други stx подтипове или комбинации от тях, също се свързват с поне един заболял с тежка клинична картина. Серогрупата не може да се използва за прогнозиране на клиничната картина, както и наличието на гена eae, отговорен за синтеза на белтъка интимин, не е от съществено значение за възникване на тежко заболяване.
Тези констатации са подкрепени от научни публикации, чийто преглед показва, че няма единични вирулентни маркери или комбинации от тях, свързвани само с тежко заболяване. Въз основа на наличните доказателства, ЕОБХ заключава, че всички щамове на STEC са патогенни за хората, способни са да причинят най-малко диария и че всички подтипове на STEC могат да бъдат свързвани с тежко заболяване.
Анализът за определяне на източника, базиран на данни за „взривове от хранителни заболявания с неоспорими доказателства“ в ЕС/ЕИП за периода 2012–2017 г., показва, че основните източници на STEC инфекции в ЕС/ЕИП са: „говеждо месо и продукти от него“, „мляко и млечни продукти“, „питейна вода, включително изворна вода“ и „зеленчуци, плодове и продукти от тях“, но тъй като данните са недостатъчни, не е възможно степенуване между тези категории храни. Други храни също са свързвани със STEC инфекции, но по-рядко.
Установени са празноти в данните, които са породени предимно от липсата на хармонизация на: стратегиите за вземане на проби, методите за вземане на проби, методите за откриване и определяне на патогените, събирането и докладването на данни в рамките на ЕС.
[1] Scientific Opinion on the pathogenicity assessment of Shiga toxin‐producing Escherichia coli (STEC) and the public health risk posed by contamination of food with STEC. EFSA Journal 2020;18(1):5967, 105 pp. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2020.5967 , First published: 29 January 2020