Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: Drosophila като модел за изследване въздействието на пестицидите върху болестта на паркинсон

Плодовата муха Drosophila melanogaster[1] може да се използва за оценка на това, дали пестицидите предизвикват повишен риск от развитие на болестта на Паркинсон. До този извод са стигнали учени от отдела за невродегенеративни заболявания на лабораторията на ANSES (Френската агенция за храни, околна среда, здраве и безопасност) в Лион. В публикация на Aгенцията е представено интервю с Жан-Ноел Арсак, един от авторите на изследването.

Във връзка с въпроса, защо са проучили ефекта на хербицида паракват върху развитието на болестта на Паркинсон при Drosophila, ученият счита за известно, че излагането на паракват увеличава риска от развитие на болестта на Паркинсон. От 2007 г. паракват е забранен в Европейския съюз. Жан-Ноел Арсак подчертава, че целта на това изследване е да се проучи въздействието на паракват върху два вида на Drosophila, генетично модифицирани да експресират различни форми на човешкия α-синуклеин. Натрупването и агрегацията на α-синуклеин в мозъка са маркери за прогресирането на болестта на Паркинсон. Това е основно възрастово заболяване, но се предполага, че в развитието му участват и фактори от околната среда. Изследователите са искали да разберат, дали паракват сам по себе си предизвиква промени в протеините на α-синуклеин при трансгенни Drosophila. Ако това се окаже вярно, то би предоставило допълнителни модели за оценка на потенциалните връзки между замърсителите в околната среда и болестта на Паркинсон.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Drosophila melanogaster се използва широко в генетиката, тъй като има редица предимства, които го правят идеален организъм за този тип изследвания.