Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО: Екологично управление на пестицидите

Пестицидите са основните органични замърсители в световен мащаб. Те са устойчиви химикали, предизвикващи безпокойство поради тяхното разпространение в различни екосистеми. В природата остатъците от пестициди са подложени на процес на химическо, физическо и биохимично разграждане, но поради повишената си стабилност и, в някои случаи, разтворимостта им във вода, остатъците от пестициди остават в екосистемата. Отстраняването на пестициди може да бъде извършено чрез няколко техники, класифицирани като биологичен, химичен, физичен и физикохимичен процес на възстановяване от различни видове матрици, като вода и почва[1].

Елиминирането на пестицидите от околната среда е труден процес; те имат отрицателни последици както за хората, така и за екосистемите. Преносът на пестициди, произхождащи от земеделски земи, може да бъде вреден за сухоземните и водните екосистеми.[2]

Екологосъобразно управление на пестициди чрез биоремедиация

При физическото и химическото почистване на пестициди се отделят повече токсични съединения, като и двата метода са вредни и скъпи. За да се поддържа устойчива околна среда със здрава и продуктивна екосистема, за отстраняване на вредните замърсители съществуват екологични подходи, каквито са методите на биоремедиация, се съобщава в публикация на Vinay Mohan Pathak, Vijay K. Verma et. al., от 2022 г.

По време на процесите на биоремедиация микроорганизмите използват пестицидите като косубстрати в метаболитните си реакции, заедно с други хранителни вещества, като по този начин ги елиминират от околната среда. Ефективността на тези процеси зависи от характеристиките на пестицидите, като например тяхното разпространение, бионаличност и устойчивост в почвата. Характеристиките на почвата и условията на околната среда, като рН, съдържание на вода, микробно разнообразие и температура, оказват влияние върху ефикасността на биоремедиацията[3].

Чрез биоремедиация растенията, водораслите, гъбите, бактериите и техните взаимодействия се използват за премахване на токсините, което служи като рентабилен и щадящ околната среда метод. Ремедиацията на пестициди включва разнообразни техники, щадящи околната среда, като фиторемедиация, биоремедиация с микроводорасли, мико-ремедиация (чрез гъби) и бактериално разграждане на пестициди. Фиторемедиацията е икономичен, захранван със слънчева енергия метод, който включва отстраняване или намаляване на вредните химикали от засегнатите места с помощта на ефективни растителни видове.

Абсорбирането на пестицидите от растенията води до превръщането на опасните пестициди в по-малко токсични съединения, което спомага за отстраняването на токсичните замърсители от засегнатите места. Растенията използват различни механизми за отстраняване на замърсители, включително транспирация (отделяне на влага чрез листата) на замърсители, почистване през микробиома на ризосферата (ризо-разграждане), ензимно разграждане и натрупване на пестициди в различни части на растението (фитоекстракция). Тези растения също така подобряват ландшафта, намаляват ерозията на почвата и предотвратяват проникването на замърсители.

Използването на растения и свързаните с тях почвени микроби за намаляване на концентрациите или токсичните ефекти на замърсителите в околната среда се нарича фиторемедиация. Фиторемедиацията е широко приета като икономически ефективна технология за възстановяване на околната среда. Тя е алтернатива на механичните процедури, които обикновено са по-разрушителни за почвата. Фиторемедиацията обаче е ограничена до кореновата зона на растенията. Освен това тази технология има ограничено приложение там, където концентрациите на замърсителите са токсични за растенията. Съществуват технологии за фиторемедиация за различни среди и видове замърсители[4]. Фиторемедиацията служи като икономически, безопасен и екологичен подход за третиране на химически отпадъци.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Adolfo Marican, Esteban F Durán-Lara. A review on pesticide removal through different processes. Environ Sci Pollut Res Int, 2018 Jan;25(3):2051-2064.
[2] Hassaan MA & A El Nemr. Pesticides pollution: Classifications, human health impact, extraction and treatment techniques. The Egyptian Journal of Aquatic Research, Volume 46, Issue 3, September 2020, Pages 207-220
[3] Raffa CM, Chiampo F. Bioremediation of Agricultural Soils Polluted with Pesticides: A Review. Bioengineering. 2021 Jul 2;8(7):92.
[4] Phytoremediation. https://www.nature.com/scitable/knowledge/library/phytoremediation-17359669/