Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО:Пестициди – класификация, токсичност и поведение в екосистемата

Пестицидите са химически съединения, използвани за елиминиране на насекоми, гризачи, гъби и плевели, се казва в публикация от 2022 г. (Vinay Mohan Pathak, Vijay K. Verma et. al., 2022). Техните основни групи са: инсектициди, хербициди, фунгициди и растежни регулатори. Обикновено се използват за предотвратяване на болести, разпространявани от вектори, включително за защита на културите, консервиране на храни. Те играят и важна роля в търговските и в промишлени практики, които са свързани с храни, т.е. във водоеми, селското стопанство, преработката и съхранението на храни. Всички живи организми, животни или растения, които са вредни за хората или животните, се наричат вредители. Пестицидите са вещества, които се използват да унищожават вредителите или да предотвратяват техния растеж; също така някои от тях са предназначени за прилагане като регулатори на растенията, също дефолианти или десиканти.

Пестицидите се определят от Организацията по прехрана и земеделие (Food and Agriculture Organization (FAO) като вещества или смес от вещества, използвани за контрол, предотвратяване, унищожаване на вредителите вектори на животински или човешки болести, нежелани растения или животински видове, засягащи производството, управлението, продажбата, съхранението и транспортирането на храни[1].

От древни времена за борба с вредителите се използват различни химични съединения. Серните съединения са добре познат пример за такива пестициди, за борба с насекоми и акари. Пиретрумът, пестицид от растителен произход (Chrysanthemum cinerariaefolium), се използва от повече от 2000 години. Химичните съединения (органични и неорганични) са били широко използвани за контрол на популациите на вредителите до въвеждането на дихлордифенилтрихлоретана (ДДТ) през 1939 г. като мощен пестицид. Използването на ДДТ е било полезно за повишаване на продуктивността на храните и срока на годност на хранителните продукти, световното търсене на ДДТ е нараствало, което е наложило синтезиране на нови химични вещества, които действат като пестициди.

Глобалното потребление на пестициди през 2019 г. е било приблизително 4,19 млн. тона, като най-голямото потребление на пестициди е било в Китай (1,76 млн. тона), следван от САЩ (408 хил. тона), Бразилия (377 хил. тона) и Аржентина (204 хил. тона). В Югоизточна Азия Световната здравна организация (World health organization - WHO) съобщава за годишно увеличение на употребата на пестициди, като 20% от развиващите се страни са потребители на пестициди, включително Камбоджа, Лаос и Виетнам. Индия е една от основните страни-производителки на пестициди в Азия с годишно производство на 90 хил. тона хлорорганични пестициди, включително бензол-хексахлорид и ДДТ, се съобщава в публикацията.

През периода 2010 - 2014 г. най-голяма средна употреба на пестициди е имало в Япония (18,94 kg/ha), следвана от Китай (10,45 kg/ha), Мексико (7,87 kg/ha), Бразилия (6,16 kg/ha), Германия (5,12 kg/ha), Франция (4,85 kg/ha), Обединеното кралство (4,03 kg/ha), САЩ (3,88 kg/ha) и Индия (0,26 kg/ha). Хербицидите са съставлявали 47,5 % от общата употреба на пестициди, следвани от инсектицидите - 29,5 %, фунгицидите - 17,5 %, и другите видове инсектициди - 5,5 %.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] FAO/WHO International Code of Conduct on Pesticide Management. Guidance on good labelling practice for pesticides (Second revision) https://www.fao.org/3/i4854e/i4854e.pdf