Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: Информация относно преглед на най-новите научни изследвания, във връзка със здраве на пчелите

Френската агенция за храни, околна среда, здраве и безопасност (ANSES) и по-специално нейната лаборатория София Антиполис е призната на национално, европейско и международно равнище, заради експертния си опит в областта на здравето на пчелите. Нейните изследвания целят по-добро разбиране, откриване и отстраняване на всички фактори, застрашаващи здравето на пчелите.

В публикация на ANSES се съобщава, че на всеки две години Агенцията организира еднодневна среща, посветена на научните изследвания, експертните оценки и наблюдението на пчелите. Проучванията касаят проблеми като: установяване на причините за смъртността при пчелите, идентифициране на патогените, които засягат пчелите, по-добро отчитане на въздействието на пестицидите върху здравето им. Това дава възможност да се направи преглед на различните изследователски проекти, провеждани от Агенцията по тази тема.

PoshBee, европейски проект за медоносни и диви пчели

Агенцията участва в европейския проект PoshBee, в който координира работния пакет за излагането на пчелите на въздействието на химикали и различни патогени. Едно от проучванията, които се провеждат в момента, е свързано с идентифицирането на пчелни патогени.

Координаторът на този работен пакет Marie-Pierre Chauzat съобщава, че идентифицирането на патогени е позната дейност за лабораторията София Антиполис. Новото тук е, че се разработва технология, която може да идентифицира и определи количествено единадесет различни патогена - вируси, бактерии или паразити - по-специфично, по-бързо и дори едновременно, което спестява време и ресурси. Друга уникална характеристика е, че изследването не се фокусира само върху медоносната пчела – най-често изследваната пчела – но и върху земна пчела и див вид пчела. Координаторът допълва, че целта е да се приложат по-представителни тестове за всички опрашители и да се разбере дали патогените и паразитите, които засягат пчелите, отглеждани за производство на мед, присъстват и при дивите видове.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК