Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ: Пестициди и ролята на Европейския орган по безопасност на храните
Терминът „пестициди“ обикновено се използва като синоним на продукт за растителна защита. Но пестициди е по-широк термин, който покрива също и биоциди, които са предназначени за нерастителна употреба, за контрол на вредители и носители на болести като насекоми, плъхове и мишки и не попадат в обхвата на Европейския орган по безопасност на храните (EFSA).
Продукти за растителна защита са пестициди, които са основно използвани да поддържат културите здрави и да ги предпазват от увреждане чрез болести и зарази. Те включват хербициди, фунгициди, инсектициди, акарициди, растежни регулатори и репеленти.
Продуктите за растителна защита съдържат поне едно активно вещество. Тези вещества могат да бъдат химикали или микроорганизми, включително вируси, които позволяват на продукта да изпълнява своето действие. Основна част от работата по оценка на риска на EFSA в областта на продуктите за растителна защита се фокусира върху тези активни вещества.
Общ преглед
Рамка на Европейски съюз (ЕС)
Голяма част от законодателството на ЕС регулира пускането на пазара и употребата на продукти за растителна защита и техните остатъци в храните. Продуктите за растителна защита не могат да бъдат пускани на пазара или използвани, без предварително разрешение. Въведена е двойна система, съгласно която EFSA оценява активните вещества, използвани в продуктите за растителна защита, а държавите-членки оценяват и разрешават продуктите на национално ниво. Продуктите за растителна защита са основно регулирани от рамков регламент (ЕО) № 1107/2009[1].
Всички въпроси, свързани със законовите ограничения за остатъци от пестициди в храни и фуражи, са обхванати от Регламент (ЕО) № 396/2005[2]. Този регламент съдържа също разпоредби относно официалния контрол на остатъци от пестициди в храни от растителен и животински произход, които могат да възникнат от употребата им в растителната защита.
Ролята на EFSA
EFSA дава независими научни съвети на управляващите риска, въз основа на оценки на риска. Европейската комисия и държавите-членки вземат решения за управление на риска по регулаторни въпроси, включително одобрение на активни вещества и определяне на законови граници за остатъци от пестициди в храни и фуражи (максимални нива на остатъчни вещества - MRL).
Преди активното вещество да може да се използва в рамките на продукт за растителна защита в ЕС, то трябва да бъде одобрено от Европейската комисия. Активните вещества преминават през интензивен процес на оценка, преди да може да се вземе решение за одобрение.
Отделът на EFSA за партньорска проверка по пестицидите, отговаря за партньорската проверка на ЕС, за оценките на риска от активни вещества, използвани в продукти за растителна защита, в тясно сътрудничество с държавите-членки (ДЧ) на ЕС. Оценката на риска от активни вещества оценява, дали когато се използват правилно, е вероятно тези вещества да имат преки или косвени вредни ефекти върху здравето на хората или животните – например чрез питейна вода, храна или фуражи, или върху качеството на подземните води. Освен това, оценката на риска за околната среда има за цел да оцени потенциалното въздействие върху нецелевите организми.
Отделът за растително здраве и остатъци от пестициди на EFSA дава научни съвети на Европейската комисия относно възможните рискове, свързани с наличието на остатъци от пестициди в храни и фуражи, третирани с продукти за растителна защита и прави предложения относно определянето на MRL. Освен това, отделът за партньорска проверка на пестицидите също така предоставя административна и научна подкрепа на Панела по продукти за растителна защита и техните остатъци (PPR Panel).
Панелът по продукти за растителна защита и двата отдела по пестициди, имат задачата да разработват и преразглеждат научни методологии, включително ръководни документи, за оценка на риска от пестициди. В този контекст EFSA също възлага задачи на външни организации, които да съдействат при събирането на научни данни и информация или при разработването на инструменти за моделиране. Освен това, мненията на заинтересованите страни относно новите насоки и методологии се събират чрез обществени консултации. Ръководните документи предоставят съвети на заявителите и ДЧ, как да извършат оценка на риска за конкретна област, в контекста на партньорската проверка на активните вещества, определянето на MRL или националните разрешения за продукти за растителна защита.
Целият материал можете да прочетете ТУК
[1] Регламент (ЕО) № 1107/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 година относно пускането на пазара на продукти за растителна защита и за отмяна на директиви 79/117/ЕИО и 91/414/ЕИО на Съвета, OB L 309, 24.11.2009г., стр. 1—50
[2] Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 23 февруари 2005 година относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни или фуражи от растителен или животински произход и за изменение на Директива 91/414/ЕИО на Съвета, OB L 70, 16.3.2005г., стр. 1—16