Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: ОБЗОР: Нехимични подходи в съвременното земеделие, като алтернатива на синтетичните пестициди

Употребата на химически пестициди е неизбежна в съвременното земеделие, поради множеството предимства при контрола на вредителите. Но редом с полезните ефекти, използването на синтетични/химични продукти за растителна защита води до негативни последствия за здравето и околната среда. Поради това съвременната земеделска практика се нуждае от нехимични алтернативи за контрол на вредителите. Методи, като интегрирано управление на вредителите, консервационно и биологично земеделие, агроекологични подходи и пр., са утвърдени земеделски практики, които дават добри ефекти спрямо вредителите, като същевременно са екологично щадящи и носят по-малко рискове за здравето на потребителите.

                     Прилагането на нехимични алтернативи на пестицидите води до редица положителни въздействия, като: подобряване на екосистемните услуги и природните ресурси; намаляване на производствените разходи и увреждането на околната среда; постига се по-голямо разнообразие в растениевъдството и следователно в храненето на хора и животни и по-добро разпределение на водата и хранителните вещества през почвения профил; почвените загуби са силно ограничени и съдържанието на почвена органична материя се увеличава; подобрява се използването на наличните хранителни вещества и вода и фиксацията на азот; липсата на химически пестициди води до увеличаване богатството на видовете - птиците, насекомите и растенията показват увеличено видово разнообразие в съответните райони. При земеделие без химически пестициди не се въвеждат замърсители в храните, като по този начин се намалява увреждането на околната среда и се увеличава хранителната стойност на продуктите; счита се, че продукцията, отгледана в условията на биологично земеделие е по-полезна за човешкия организъм, отколкото конвенционално получените плодове и зеленчуци,  тъй като в тях не се очаква наличие на остатъци от пестициди и други химикали, които могат да причинят сериозни увреждания на човешкото здраве. Прилагането на биопестициди се счита за най-добрата алтернатива на синтетичните пестициди, тъй като са рентабилни, имат нисък остатъчен ефект и са предимно биоразградими, насочени са към специфични вредители и нанасят по-малко вреда за полезни видове.

                     Въпреки, че идеята за пълното премахване на химическата намеса в растителната защита намира добра почва и има много привърженици, на този етап би било трудно разработването на земеделие върху големи площи, без никакво прилагане на синтетични пестициди. За постигане на целите за намаляване употребата на синтетични пестициди е важно някои по-малко опасни продукти за растителна защита, биологични продукти или нискорискови активни вещества да се направят широко достъпни за земеделските производители.

 

Увод

     Съвременната земеделска практика е невъзможна без използването на продукти за растителна защита. Пестицидите са химически вещества, прилагани за третиране на различни вредители по растенията – болести, плевели и неприятели. В момента съществуват около 1200 – 1400 активни вещества на пестицидите, принадлежащи към различни химически класове, които са известни под различни търговски наименования и формулировки. Ползата от прилагането на продукти за растителна защита е неоспорима, културите и добивите от тях ще бъдат драстично намалени без тяхното участие. От друга страна, има ясни доказателства, че широкото използване на синтетични пестициди води до замърсяване на околната среда и причинява необратими щети на екосистемите и техните обитатели. В околната среда има голям брой полезни видове, които играят важна роля за правилното функциониране на екосистемите, които са засегнати от вредното въздействие на пестицидите. Друг глобален проблем вследствие масовата употреба на синтетични пестициди е, че те не само замърсяват природните ресурси като въздух, почва и вода, но от там попадат и в хранителната верига и могат да причинят редица здравословни проблеми.

Тези факти насочват вниманието на съвременната наука към търсене на щадящи средства за контрол на вредителите, с по-малко опасност за живите организми и за консуматорите на храни. Поради неблагоприятната способност на химикалите да причиняват огромни щети на здравето и околната среда, възниква необходимостта от преминаване към устойчив и екологичен подход и реформиране на селското стопанство, като  иновациите се съсредоточат повече върху естествени средства за растителна защита (Aktar et al., 2009; Iqbal et al., 2021; Prachi et al., 2020).

Целта на настоящото проучване на научната литература е да представи някои методи и практики, които могат да бъдат прилагани в съвременното земеделско стопанство и посредством тях, частично или изцяло може да се замени или редуцира масовата употреба на химически пестициди.

Целият материал можете да прочетете ТУК