Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: СТАНОВИЩЕ НА ЦОРХВ относно оценка на риска за консуматорите във връзка с установено наднормено съдържание на остатъци от пестицид в проба от мандарини с произход Турция

  1. Правно основание:
  1. Цел:

Оценка на риска за консуматора, във връзка с взета за целите на официалния контрол проба от мандарини, с произход Турция. Пробата е анализирана в Централна лаборатория за химични изпитвания и контрол (ЦЛХИК) – България и са установени наднормени количества от пестицидни остатъци

  1. Идентификация на опасност:

Взета е 1 кг проба мандарини от партида с количество 100 кг. Според изпитвателен протокол № 1955/17.11.2020 г., издаден от ЦЛХИК е получен незадоволителен резултат за фенвалерат +есфенвалерат – 0,075±0,038 мг/кг, при норма 0,02 мг/кг.

 

  1. Характеристика на опасността:

Фенвалерат е синтетичен инсектицид от групата на пиретроидите. Той е смес от четири оптични изомера, които проявяват различна инсектицидна активност. Конфигурацията 2-S alpha (или SS), известна като есфенвалерат е изомерът с най-висока инсектицидна активност. Този изомер представлява около 23% от фенвалерат.

Фенвалерат може да причини коремни болки, конвулсии и повръщане, ако бъде погълнат; той е сърдечно съдов и кръвен токсикант; класифициран е в Група 3 от Международната агенция за ракови проучвания (IARC), предизвиква и ендокринни нарушения. Не е одобрен за употреба в ЕС, съгласно Регламент 1107/2009 (ЕО).

Есфенвалерат се счита за високо токсичен; според някои проучвания има ендокринен ефект; може да предизвика гадене, повръщане и болки в корема, при поглъщане. Одобрен е за употреба в ЕС, съгласно Регламент 1107/2009 (ЕО).

 

Целият материал можете да прочетете ТУК