Д-Р К.КОЕВ, Д.В.М., Д-Р М.ВАСИЛЕВА: Научна оценка: Ролята на птицекланиците като обект от технологичната верига на производство на месо от водоплаващи птици върху разпространението на Инфлуенца A
по птиците и епидемичен риск от премахване на синхронизираните санитарни периоди
Въведение
Епидемията от Високопатогенна Инфлуенца А по птиците (HPAI) през 2020 ‒ 2021 г. с общо 3 555 докладвани случаи и около 22 400 000 засегнати птици в 28 европейски държави, включително и в България е една от най-големите и най-опустошителни епидемии от HPAI през последните години в Европа.
В допълнение на останалите противоепидемични мерки в България се въвеждат т.нар. санитарни (абиотични) периоди в работата на птицефермите за водоплаващи птици и кланиците за добив на бели меса (птицекланици).
Въвеждането на едновременни за цялата страна санитарни периоди на почивка за птицефермите за водоплаващи се базира на един основен принцип в епидемиологията – „всичко пълно – всичко празно“ (All-In–All-Out,) т.е. по едно и също време всички птицеферми на територията на страната са изпразнени от животни за 21 дни, извършва се неколкократно основно почистване и дезинфекция и по този начин се прекъсва епидемичната верига в частта на това звено в качеството му на фактор за разпространение и заедно с другите противоепидемични мерки разписани в борбата с инфлуенцата по птиците, формират целостта на мерките по контрола на заболяването.
През януари 2021 г. на територията на Р България е въведена първоначално схема на организация на санитарните периоди със заповед на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) с цел именно прекъсване на епидемичната верига, като за целта се спира по едно и също време всяка година (през юли) работата на всички ферми за водоплаващи (с изключение на пекински патици) и един месец по-късно за 21 дни спира работата на птицекланицата, за да се прекъсне епидемичната верига. Последното се дължи на елиминиране (поради кратковременно отсъствие на възприемчиви индивиди от интензивния сектор), като по този начин елиминираме една от трите преки (задължителни) движещи сили на епидемичния процес. При едновременно спиране работата на всички ферми се прекратяват и технологичните връзки между тях с транспорта на живи животни и птичи продукти, фуражи, екарисажни коли, които транспортни връзки са свързани с повишен риск от разпространение на Инфлуенца А по птиците. В Заповедта е заложена възможността всяка година да се променят санитарните периоди в зависимост от епидемичната обстановка по отношение на HPAI.
През месец май 2022 г., още преди да бъдат приложени санитарните периоди, с нова заповед на изпълнителния директор на БАБХ, се отменя едновременното спиране на работата на фермите за патици на територията на страната, като се дава възможност всяка ферма индивидуално да определя времето на санитарния период, което облекчава фермерите като им дава свобода за съобразяване с технологичния цикъл. С това, обаче, основната цел да се прекъсне епидемиологичната верига на предаване на Инфлуенца А по птиците на територията на страната и да се изключат кланиците като евентуален фактор за разпространение, вече няма да може да бъде постигната, като абиотичните (санитарните) периоди биха продължили да имат своето противоепидемично значение единствено на локано ниво за конкретната ферма, с което се губи комплексния подход.
По този начин не се прекъсва или дори не намалява транспортния трафик между фермите или в районите около тях, особено в районите с голяма гъстота на фермите, каквито има няколко на нашата територия и които оформят клъстери на огнища на HPAI през последните няколко години. Тази възможност фермите сами да определят времето на санитарния период, без да се синхронизират с останалите ферми, създава и голямата трудност, дори невъзможност на кланиците да въведат такъв, поради голямата натовареност.
Тъй като някои птицекланици извършват клане на птици от 5 области на България, много е трудно, дори невъзможно да се фиксира във времето санитарния период на кланицата, така че да е синхронизиран със индивидуалните санитарни периоди (всяка ферма по различно време е в санитарен период) на толкова много птицеферми.
Противоепидемично значение и смисъл би имало да се върне отново едновременно въвеждане на санитарен период за фермите в страната или най-малкото на областен, регионален или друг териториален принцип. Така ще се добави още един елемент в пъзела на прекъсване разпространението на Инфлуенца А по птиците поне в рамките на една област или регион, особено за тези области, в които има голяма гъстота на птицевъдните ферми.