Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Д-Р КОЙЧО КОЕВ: СТАНОВИЩЕ относно предложение за изменение на програмата за Заразен нодуларен дерматит (ЗНД) в България

Във връзка с постъпил доклад с вх. № 13-560/16.03.2023 г. в Министерство на земеделието (МЗм), от Центъра за оценка на риска по хранителната верига е изготвено становище с цел предложение за изменение на програмата за Заразния нодуларен дерматит.

  1. Цел на становището

Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), използвайки оценките на риска и препоръките на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) и GF-TADs[1], на ФАО[2] и OIE[3] по въпросите за изготвяне на регионална пътна карта за изходна стратегия (“exit strategy”) и спиране на поголовните ваксинации срещу LSD в Р. България си постави за цел да:

  • оцени най-подходящата продължителност на кампанията за ваксиниране в Р. България срещу LSD при използване на живи хомоложни атенюирани ваксини на основата на щама Neetling, за постигане на траен противоепидемичен ефект, за липса на циркулация на вируса на LSD, за покриване критериите и възстановяване на статуса на страна „свободна“ от заболяването по критериите на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE);
  • оцени вероятността от повторение на LSD в засегнатите от LSD райони, след прекратяване на ваксинацията срещу LSD, като се има предвид възможната устойчивост на вируса LSD (LSDV) в тези области и възможната заплаха, породена от огнища, възникващи в съседни държави или близки или по-далечни региони;
  • оцени ефективността на различните системи за надзор (активен или пасивен) и всички компоненти на надзора, като вид проби, които трябва да бъдат събирани, честота на вземане на проби, използвани диагностични методи и т.н., които сигурно и трайно да заменят поголовната ваксинация на ЕПЖ в страната като резултатите от него подкрепят устойчиво и трайно статуса на страната като „свободна“ от заболяването по критериите на OIE. Заразният нодуларен дерматит (Lumpy skin disease или бълг. ЗНД) е векторнопредаваща се вирусна инфекция по говедата, причинена от Capripoxvirus. Заболяването се характеризира с пирексия, проминиращи дисеминирани нодули върху кожата. LSD засяга говеда и се предава от кръвосмучещи насекоми, каквито са някои видове мухи и комари, или кърлежи. Вирусът на ЗНД (LSDV) може да се предаде и чрез контактен механизъм, контаминирани фуражи, вода и оборудване, въпреки това този предавателен механизъм има незначителна и пренебрежима относителна тежест.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] GF-TADs – Global Framework for the Progressive Control of Transboundary Animal Diseases – Глобалната рамка за прогресивен контрол на трансграничните болести по животните (GF-TADs) стартира на 24 май 2004 г., датата на подписване на „общото споразумение GF-TADs“ на FAO-OIE.
[2] FAO – ФАО – Организацията по прехрана и земеделие към Обединените нации;
[3] OIE – Световната организация за здравеопазване на животните;