Генетично модифицирани организми

Начало

Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: Генетично модифицирани животни Информация и работа на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ, EFSA)

   Снимка: ЕОБХ

 

 Генетичната модификация на животно включва промяна на неговия генетичен материал чрез добавяне, промяна или премахване на определени ДНК последователности по начин, който не се среща естествено. Тя има за цел да промени специфични характеристики на животно или да въведе нова черта, като устойчивост на болести или засилен растеж.

ДНК е генетичният материал на един организъм и носи инструкциите за всички характеристики, които даден организъм наследява. Следователно промените, въведени в генетичния състав на животното, могат да бъдат предадени на следващото поколение.

Докато тази технология досега е била използвана в селскостопанските растения и в микроорганизми за производство на ензими, потенциалното приложение на техники за генетична модификация при животни също се проучва. Няколко международни организации, включително ФАО/СЗО и Администрацията по храните и лекарствата на Съединените щати (FDA), вече публикуваха насоки за оценка на безопасността на тези животни и техните производни продукти.

Ролята на ЕОБХ

Ролята на ЕОБХ е да оценява независимо и да предоставя научни съвети на управляващите риска относно всички възможни рискове от ГМО за здравето на хората и животните и околната среда и да предлага подходящи мерки за смекчаване на рисковете. Въпреки че признава по-широките обществени, политически и икономически опасения относно ГМ животни, ЕОБХ не взема предвид тези аспекти, когато извършва своите научни оценки. В Европа ролята на управляващите риска, като Европейската комисия и държавите-членки, е да решат дали ГМО или производен продукт може да бъде пуснат на пазара на ЕС.

Действайки по искане на Комисията, ЕОБХ разработи два документа с насоки за оценка на риска на ГМ животни.

Важни етапи

2012 г. ЕОБХ публикува насоки за оценка на риска от храни и фуражи, получени от ГМ животни, и относно свързаните с тях аспекти на здравето и хуманното отношение към животните . Документът очертава специфичните изисквания за данни и методологията, която трябва да се следва за оценка на риска, ако заявления за храни и фуражи, получени от ГМ животни, бъдат подадени за разрешаване на пазара в ЕС.

Подходът за оценка на риска сравнява генетично модифицирани животни и производни храни и фуражи със съответните им конвенционални аналози, като интегрира безопасността на храните и фуражите, както и аспектите на здравето и благосъстоянието на животните.

2013 ЕОБХ публикува своето ръководство относно оценката на риска за околната среда (ERA) на ГМ животни . Документът предоставя насоки за кандидатите и оценителите на риска как да провеждат ERA на живи ГМ животни, които да бъдат пуснати на пазара на ЕС съгласно Регламент (ЕО) № 1829/2003[1] или Директива 2001/18/ЕО[2]. Това ръководство също така включва аспекти на здравето и благосъстоянието на ГМ животните.

Въз основа на широк спектър от ГМ изследвания, провеждани върху различни животински видове, Европейската комисия поиска от ЕОБХ да разработи насоки за оценка на риска за околната среда за генетично модифицирани риби, насекоми, бозайници и птици.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Регламент (ЕО) № 1829/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2003 година относно генетично модифицираните храни и фуражи (OJ L 268, 18.10.2003, p. 1–23); https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/ALL/?uri=celex%3A32003R1829
[2] Директива 2001/18/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 март 2001 година относно съзнателното освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда и за отмяна на Директива 90/220/ЕИО на Съвета (OJ L 106, 17.4.2001, p. 1–39); https://eur-lex.europa.eu/legal-content/bg/TXT/?uri=CELEX%3A32001L0018