Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Карти на риска за Инфлуенца А при диви птици в помощ на ограничаване на огнищата
Предаването на високопатогенни вируси на инфлуенца по птиците (HPAIV) от диви птици към домашни птици се случва в световен мащаб, застрашавайки здравето на животните и общественото здраве.
„Технически е възможно да се създават динамични карти на риска в реално време. Има още работа, която трябва да се свърши, преди оценките на риска в реално време да станат достъпни.“ Проф. Арджан Стегеман.
Проф. Арджан Стегеман Снимка: Дик ван Дорн |
За предотвратяването на огнища на Инфлуенца А по птиците много важно е да се започне с добра ситуационна информираност. Екип от учени в университета в Утрехт разработи цифрова карта на риска за Инфлуенца А по птиците, като в модела за определяне на риска се въвеждат всички рискови индикатори заедно и се изобразява степента на риска върху картата на съответната територия. След като завършиха цифровата карта на риска за Холандия, сега учените работят върху европейска версия.
През лятото на 2021 г. д-р Янеке Шройдер, ветеринарен лекар и епидемиолог в университета в Утрехт, получи докторска степен с разработването на по-широк подход към предотвратяването на Инфлуенцата по птиците. Неговата тема е част от общия изследователски проект в университета в Утрехт, фокусиран върху инфекциозните заболявания при животните. Този проект се ръководи от проф. Стегеман – председател на отдела за здравеопазване на селскостопанските животни в университета в Утрехт, който провежда изследвания на инфлуенцата по птиците от 2003 г., когато първата голяма епидемия от птичи грип удари Холандия. От това първо огнище през 2003 г. болестта започва като нископатогенен вариант на вируса, предизвиквайки леко заболяване в една ферма. Оттам мутира в силно патогенен вариант, разпространявайки се в големи части от холандските птицеферми.
Фактът, че вирусът на Инфлуенца А по птиците е успял да се разпространи толкова бързо по целия свят от 90-те години на миналия век, се дължи и на огромното увеличаване на мащаба и гъстотата на птицефермите в определени части на света. Друга причина е, че ваксините, които понякога се използват, не предпазват от разпространението на вируса, подобно на ваксините срещу коронавирус в хуманната медицина, според проф. Стегеман.
Вариантът на Инфлуенца А по птиците, който поражда най-голямо безпокойство, е силно патогенният вариант H5N1. Според проф. Стегеман проблемът е, че популациите на диви птици стават все по-устойчиви на този вирусен щам, защото са постоянно изложени на него. Когато вирусът H5 прескочи от домашни птици към мигриращи птици в Азия за първи път, това причини значителни проблеми.
„Въпреки това, както се оказа, с течение на времето дивите птици не винаги умират веднага след заразяването, което позволява подбор на варианти, които могат да се запазят в тези популации. В районите на размножаване, в Сибир, например, азиатските прелетни птици влизат в контакт с мигриращи птици от Европа. По този начин тези варианти биха могли да се разпространят по-далеч от Азия до Европа“, казва Стегеман.
„...вирусът на птичия грип може да мутира много бързо.“
С течение на времето някои диви птици стават носители на силно патогенните варианти. Междувременно, сега има и други варианти на H5 в обращение в популациите на диви птици, като H5N2, H5N6, H5N8. Когато дивите птици са заразени, те или умират, или стават резистентни и могат да действат като резервоар, от който търговските домашни птици могат да бъдат заразени. Протичането на болестта при домашните птици е толкова остро, че те много бързо умират без клинична изява (особено кокошевите).
Целият материал можете да прочетете ТУК