Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Премахването на клетките достатъчно ли е, за да се гарантира благосъстоянието на животните?
Една позиция на д-р Вирджини Мишел (ANSES)
Настоящите системи за животновъдство са резултат от модернизацията в сектора, настъпила след Втората световна война с цел да се осигурят на Европа големи количества животински протеин на ниска цена. След това беше извършена доста грандиозна работа с цел: увеличаване на продуктивността на животните при намаляване на производствените разходи, подобряване на здравето на животните, санитарното качество на продуктите и условията на труд на животновъдите.
Нашите животни отглеждани ли са в системи, които зачитат тяхното благосъстояние?
Разработените системи за развъждане често имат общи характеристики:
- намаляване на повърхностите и увеличаване на плътността на населване,
- контрол на околната среда: изкуствена светлина, липса на достъп навън,
- обедняване на околната среда: само вода и храна и в някои случаи постеля и
- понякога ограничаване на контакта със себеподобни: изчезване на връзките майка-млади, самостоятелно, изолирано настаняване.
Въпросите за благосъстоянието на животните, свързани с тези системи на отглеждане, дълги години не бяха на дневен ред, относителната цена на хранителните продукти в бюджета на домакинството беше преобладаваща.
Условията на отглеждане на животните в така наречените интензивни системи, в някои екстремни случаи, вече не позволяват на животните да изпълняват специфичното поведение на техния вид: социални контакти, дейности за комфорт, почивка, изследване, майчино поведение на и т.н. От края от миналия век, колективното осъзнаване доведе до прилагането на разпоредби за гарантиране на минимално ниво на благосъстояние в европейските ферми и поставяне под въпрос на определени земеделски системи от гражданите. Настоящите разпоредби обаче не обхващат конкретно всички видове и все още позволяват използването на клетки.