Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Преминаването към безклетъчно отглеждане на кокошки в ЕС – ползи и предизвикателства

Преходът от отглеждане в уголемени клетки към отглеждане без клетки на кокошки в ЕС продължава и възлиза на приблизително 3,1% през 2021 г. Снимка: Jack Caffrey

 

Глобалната тенденция към производство на яйца без клетки набира все повече ентусиасти, като далеч не е ограничена до Европа и Северна Америка. Ангажиментът на много големи производители на яйца, търговци на дребно, компании за хранителни услуги и хотелиерски групи да забранят яйцата от клетъчни системи в своите вериги за доставки, превръща яйцата без клетки в глобална и все по-разширяваща се реалност.

Преходът от клетки към системи без клетки е най-важната световна тенденция за сектора на яйцата след премахването на конвенционалните клетки. След като започна в Европа, движението без клетки набра скорост в много страни по света, както и в Съединените щати, където се очаква делът на яйцата без клетки да се увеличи до около две трети от пазара до 2026 г. Наистина много големи производители на яйца, търговци на дребно, компании за хранителни услуги и хотелски вериги вече са се ангажирали да преминат изцяло към яйца без клетки до 2025 г.

Европа „без клетки“ за животните от 2027 година

През юни 2021 г. Европейската комисия (ЕК) взе решение за постепенно премахване на клетките за всички селскостопански животни до 2027 г.[1]

До края на 2023 г. ЕК обещава да представи законодателно предложение за постепенно премахване на клетъчното отглеждане, преди да забрани напълно практиката през 2027 г. Няколко държави-членки на Европейския съюз (ЕС) вече въведоха пълни или частични забрани за клетъчно отглеждане на кокошки носачки във Франция, за свине майки в Швеция и зайци в Австрия.

Новото предложение ще има за цел да разшири тези забрани във всички държави-членки на ЕС. За да определи графика за прилагане на забраните, Комисията ще вземе предвид хуманното отношение към животните, социалните и икономически нужди на европейския селскостопански сектор, международната търговия и опасенията за околната среда.

Официалният отговор на Европейската комисия признава, че преходът към безклетъчно отглеждане ще представлява предизвикателство за много европейски фермери. За да се отговори на тези опасения, те предлагат да се разработят няколко подкрепящи мерки успоредно със законодателството, за да се улесни преходът. Тези мерки включват насоки и препоръки, както и финансови стимули, нови екосхеми и финансиране.

В допълнение към тези мерки Европейската комисия има за цел да подкрепи информационни кампании и обучение за отглеждане без клетки, да работи с преработватели на храни и търговци на дребно в подкрепа на развитието на пазар без клетки и да въведе схема за етикетиране за хуманно отношение към животните, за да подобри достъпа на потребителите към информация.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1]https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX%3A52021XC0709%2801%29&qid=1659946932331 ; https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_3297