Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ относно: Болка при животните идентифициране, разбиране и свеждане до минимум на болката при селскостопанските животни

(Част 2)

Мултидисциплинарната научна оценка на INRA[1]

 

[1] INRA – Национален изследователски институт за земеделие, храни и околна среда на Франция; https://www.inrae.fr/en

 

Информацията, събрана в настоящия експертен доклад от извършената мултидисциплинарна научна оценка от екипа на INRA, има за цел да изясни процеса на вземане на публични решения, а след това да предостави широка рамка на позоваване на разискванията относно позициите и решенията, които могат да бъдат обсъждани, и да установи нуждите от научни изследвания, така че да се отговори по-добре на повдигнатите въпроси.

 

Болката при животните се възприема в широк спектър от контексти, вариращи от експериментиране с животни, през отглеждане на домашни любимци и използване на животни в анучни опити, до отглеждане и третиране на селскостопански животни. Това неизбежно затруднява диалога между активистите за правата на животните, които са против всякакво използване на животни, тези, които се застъпват за подобряване на условията на живот на животните, и икономически заинтересованите страни, които подчертават ограниченията, пред които са изправени в техния сектор на дейност.

Именно в този общ контекст през 2008 г. по инициатива на президента на Френската република е организирана поредица от срещи под надслов Срещи „Животните и обществото“ (Rencontres „Animal et Societe“). На тези срещи се събраха специалисти, учени, представители на изборни длъжности, публични органи и съответни сдружения, за да се установят ключови въпроси във всички аспекти на отношенията между хората и животните. В крайна сметка участниците се съгласиха, че понятието „болка при животните“ трябва да бъде дефинирано, тъй като то е от основно значение за дебата. Един от резултатите на тези срещи беше да се поиска една мултидисциплинарна научна оценка на болката при животните. В резултат на това френските министерства на земеделието и научните изследвания възложиха на Националния изследователски институт за земеделие, храни и околна среда на Франция (INRA) да направи научна оценка на този спорен обществен въпрос в светлината на настоящите познания за болката при селскостопанските животни и да определи различните условия на болка и страдание при животните.

Тази оценка на INRA е съсредоточена върху селскостопанските животни. Националният изследователски институт за земеделие, храни и околна среда на Франция използва помощта на изследователи от много области, включително биологичните науки, философията и науките за живота и човешките и социалните науки, и се обоснова на съвкупност от 1400 научни статии и международни доклади. Оценката предостави нова перспектива относно биотехническите и обществените компоненти на въпроса за болката при животните и практическа информация за това как тя може да бъде намалена.

Компетенциите, необходими за разглеждане на въпросите, поставени на експертната група, обхващат широк спектър от дисциплини в науките за живота (неврофизиология, хуманна клинична медицина, ветеринарна медицина, генетика, етология), както и човешки, икономически и социални науки (история, антропология, философия, етика, право, икономика). Научната оценка събра около двадесет експерти от INRA и други научноизследователски институции, включително Assistance publique-Hopitaux de Paris, College de France, CNRS и ветеринарни училища както във Франция, така и в чужбина.

В резултат на работата си екипът от INRA (ESCo) направи оценка и изготви доклад и резюме, които са достъпни онлайн на уебсайта на INRA.

Екипът от INRA (ESCo) започва с предпоставката, че животновъдството и неговата цел са законосъобразни. По този начин преценката изключва изключителните позиции, заемани, от една страна, от онези, които отхвърлят всякаква експлоатация на домашни животни в полза на човечеството, и от друга страна, от онези, които отказват да приемат, че всяко животно може да чувства болка.

 

 Целият материал можете да прочетете ТУК