Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ: Приложения на изкуствения интелект в птицевъдната индустрия

В поредица от статии Центърът за оценка на риска по хранителната верига представя все по-широкото навлизане на приложенията на изкуствения интелект във ветеринарната наука и животновъдството, както и ползите и рисковете от безкритичното им използване.

В настоящата информация ви представяме една статия на д-р Раджеш Сингх[1] от Департамента по животновъдство, Бихар, Индия за прилагането на изкуствения интелект в птицевъдната индустрия, където все повече навлиза прилагането му. Това, обаче, наред с ползите поставя и много спорни въпроси относно рисковете и опасностите, които носи изкуствения интелект. Вижте повече в статията на следния адрес: https://bit.ly/3DAJ5ws

Въведение

В съвременната ера на информацията и технологичните устройства става почти неизбежно използването им в ежедневния живот. Технологията ни помага да вършим рутинните си неща по добре организиран начин. В днешно време имаме миниатюрен компютър (смартфон), който носим в джобовете си, свързвайки се не само с другите, но и с интернет, което ни дава изобилие от възможности и информация на една ръка разстояние. Съвременните технологии, т.е. изкуственият интелект (ИИ), роботи, сензорни устройства, дронове, разширена реалност, интернет на нещата (IoT), мобилни приложения и др., могат да бъдат използвани за упражняване на интелигентно животновъдство/прецизно земеделие. Изкуственият интелект е способността на компютъра да изпълнява задачи, които обикновено се извършват от хората и които изискват човешки интелект и проницателност. Накратко, ИИ е науката за имитация на човешките способности от компютър. Цялата концепция за ИИ би била трудно да се разработи в една статия, следователно тази статия се фокусира главно върху аспектите на приложението, отнасящи се до птицевъдната индустрия.

Изкуствен интелект (ИИ) в птицевъдната индустрия

Производителите на домашни птици са изправени пред няколко ключови проблема, свързани с индустриалното производство, като натиск върху производствените разходи, хуманно отношение към животните, липса на достатъчно квалифицирана и обучена работна ръка, ескалираща антимикробна резистентност, въздействие върху околната среда и др.

ИИ може да помогне за справяне с много предизвикателства, пред които в момента е изправена птицевъдната индустрия. Въпреки че все още по-голямата част от фермите събират данни ръчно и след това ги обработват в компютри. До 2050 г. се предвижда, че една птицеферма ще може да генерира 4,1 милиона точки от данни чрез различни сензори и други свързани устройства, свързани чрез интернет на нещата. Използването на базирани на изкуствен интелект технологии за автоматично и точно събиране на данните в реално време помага за задълбочен анализ, който би могъл да позволи незабавно да се действа при оптимизиране на производителността на фермата.

Целият материал можете да прочетете ТУК

[1] Статията е написана по информация на екип от учени от Ветеринарен колеж и изследователски институт Салем в щата Тамил Наду в Индия.