Генетично модифицирани организми

Начало

Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: Патентите върху ГМ лабораторни животни увеличават страданието им

 

Центърът за оценка на риска по хранителната верига ви представя едно изследване на германския Институт за независима оценка на въздействието в биотехнологиите (Testbiotech e. V.) относно тенденцията за увеличаване на експериментите с генетично модифицирани животни, въпросът за действителната необходимост от тези експерименти и има ли връзка с патентоването и икономическите интереси. Testbiotech призовават да се спрат инвестициите в страданието на животните.

РЕЗЮМЕ

Този доклад установява връзка между непрекъснато нарастващия брой експерименти с генетично модифицирани животни (ГМ животни) и икономическите интереси. Очевидно се е появил истински пазар за генетично модифицирани животни, които се рекламират като „животински модели“. Предоставянето на патенти за бозайници, включително шимпанзета, създава допълнителни икономически стимули за инвестиране в опити върху животни.

Тестовете и опитите върху животни се превръщат в самоцел. Изработени по поръчка модели за тестване върху животни се търгуват като доходоносен продукт, защитен с патенти и силно рекламиран. На този фон би било наивно да се предположи, че увеличаването на експериментите с генетично модифицирани животни се дължи основно на медицинска необходимост.

Новите процеси на генно инженерство играят важна роля в това развитие: Синтетичното генно инженерство прави възможно създаването на все нови модели за изпитване върху животни. С оглед на техническата осъществимост, въпросът за действителната необходимост от изпитване върху животни заплашва да бъде изместен на заден план.

На този фон Testbiotech e. V. предлагат редица мерки:

  • Патентите върху животни и използването на животни за опити да бъдат забранени;
  • Животните да не се третират като вещи, а трябва да им се дават специални права;
  • Стартиране на международни мерки за спиране на необузданата търговия с генетично модифицирани животни;
  • Защитата на генетичната цялост на животните трябва да бъде заложена в закона;
  • Всички опити за приложения на биотехнологиите върху генофонда на животните да са документирани в пълнота;
  • Във фундаменталните изследвания следва да се даде много по-висок приоритет на разработването на заместващи животните методи;
  • Компаниите и инвеститорите да договорят ясни етични стандарти, за да избегнат икономическите стимули за провеждане на експерименти с животни, доколкото е възможно.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК