Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: СТАНОВИЩЕ: Инициативата за ново Споразумение (инструмент) за превенция, готовност и реакция на пандемии на Световната здравна организация

В Центъра за оценка на риска по хранителната верига разгледахме инициативата за създаване на нов Инструмент за превенция, готовност и реакция на пандемии на Световната здравна организация (СЗО) (поради важността на подобен инструмент и призивите за присъединяване на някои неправителствени организации, вкл. отправени и към български институции) и бихме искали да изложим някои фактори, за които смятаме, че е от изключителна важност да бъдат взети предвид от българското правителство и от представителите на Р. България в хода на изготвяне на този Инструмент.

Известна изненада будят идеята и призива за безкритично присъединяване на България към документ в сферата на общественото здраве (жизнено важна сфера), и то на един толкова ранен етап от изготвяне на въпросния Инструмент за превенция, готовност и реакция на пандемии на СЗО, когато още няма конкретни текстове на документа, върху които да се коментира и преценява, когато дори не е решено точно какъв вид документ ще се изработва и който документ е на такова институционално ниво и с такава тематика, че следва да се подходи с изключително внимание, отговорност и задълбочен анализ на въздействието. Не смятаме, че до момента има изведени съществени аргументи в полза на това такъв бъдещ документ да бъде с правно обвързваща сила (т.е. подобно на Регламентите с пряко прилагане в държавите) и недоумение буди факта, че може да се настоява за това без съответните правни мотиви и без задълбочена и всестранна оценка на въздействието (каквато се прави за всеки законопроект в България), на последствията и рисковете в многобройните сфери на приложение, от обвързването на държавата ни.

 

Предистория

Накратко историята за създаването на Инструмент за превенция, готовност и реакция на пандемии на Световната здравна организация[1]:

  • Предложението за създаване на такъв Инструмент беше обявено за първи път от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел на Парижкия форум за мир през ноември 2020 г.
  • Този призив за международен договор за пандемиите беше подчертан и от ръководителите на държавите от Г-7 в изявлението им от 19 февруари 2021 г.
  • През март 2021 г. 25 държавни и правителствени ръководители (Великобритания, Португалия, Испания, Италия, Франция, Германия, Нидерландия, Румъния, Гърция, Норвегия, Сърбия, Албания, Украйна, Чили, Южна Африка, Руанда, Кения, Тунис, Сенегал, Коста Рика, Тринидад и Тобаго, Корея, Индонезия, Тайланд, Фиджи), към които се присъединиха Председателят на Европейския съвет и Генералният директор на СЗО, отправиха призив към международната общност за необходимостта от нов международен договор за пандемии. Основната цел на подобен договор ще бъде да увеличи устойчивостта на света на бъдещи пандемии чрез по-добра система за алармиране, споделяне на данни, проучване, производство и дистрибуция на ваксини, лекарства, диагностика и персонално защитно оборудване, посочват лидерите, подкрепили идеята.
  • На 74-та Световна здравна асамблея (на СЗО), през май 2021 г. делегатите взеха решение за свикване на специална сесия през ноември 2021 г., която да разгледа ползите от разработването на конвенция на СЗО, споразумение или друг международен инструмент.
  • На проведената специална сесия на Световната здравна асамблея от 29 ноември до 1 декември 2021 г. беше прието Решение SSA2(5) „Светът заедно“, с което да се:
    • а) стартира глобален процес за изготвяне и договаряне на конвенция, споразумение или друг международен инструмент в рамките на Устава на Световната здравна организация за засилване на превенцията, готовността и реакцията при пандемии,
    • б) създаде Междуправителствен орган за преговори (МОП) за изготвяне и договаряне на правно обвързващо споразумение;
  • Решението определя сроковете и условията за процес на преговори, но не дефинира възможни области на инструмента.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1]https://www.consilium.europa.eu/bg/policies/coronavirus/pandemic-treaty/