Анализ на данните от системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF)

Начало

Д-Р ТАТЯНА ИВАНОВА: Анализ на данните, получени от Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи, касаещи наличието на микотоксини за периода 01 януари– 31 декември 2024 г.

Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF) е създадена от Европейската комисия (ЕК) и представлява мрежа от звена за контакт в държавите-членки на Европейския съюз (ЕС), Европейския орган по безопасност на храните (ЕФСА/EFSA) и трети държави, за бърз обмен на информация в случаите, когато храни и фуражи представляват пряк или косвен риск за здравето на хората, животните и околната среда.

              Анализът на данните, получени от RASFF по отношение „категория опасност -  съдържание на микотоксини“ за периода 01 януари – 31 декември 2024 г., показва че от постъпилите общо 5364 бр. нотификации за всички категории опасности в храни и фуражи,  659 бр. (12%) са свързани със съдържание на микотоксини.

              Анализът на данните, получени от RASFF, касаещи наличието на микотоксини за периода 01 януари – 31декември 2024 г., показва че от общия брой нотификации (659 бр.), в 13 бр. от тях се касае за „фураж“ и в останалите 646 бр. или 98% са за „храна“.

              От всички нотификации, получени от Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи за разглеждания период, при 580 бр. нотификации рискът е определен като „сериозен“, 19 бр. нотификации са с „потенциален риск“, „потенциално сериозен“ е определен рискът при 52 бр. от нотификациите, при 5 бр. от нотификациите рискът „не е сериозен“,  а при 3 бр. нотификации „няма риск“.

 

               Разпределението според вида на уведомяването е както следва:

  • За отхвърляне на границата – 423 бр. (64%от общия брой);
  • За информация за насочване на вниманието – 122 бр. (19%от общия брой);
  • За предупреждение– 95 бр. (14% от общия брой);
  • За информация по отношение на която е необходимо проследяване – 19 бр. (3% от общия брой).

 

Целият материал можете да прочетете ТУК