Д-р Дора Петлова: Взрив от хранително заболяване, причинен от Salmonella Typhimurium ST19 и S. Anatum ST64, свързан с консумация на бразилски орехи
Информация
От 1 август 2019 г., взрив от хранително заболяване, причинен от Salmonella Typhimurium ST19 и S. Anatum ST64, засегна три държави от Европейския съюз (ЕС), Обединеното кралство и Канада. Към 20 октомври 2020 г., са съобщени 123 случаи на заболели от S. Typhimurium ST19 и един случай от S. Anatum, от които 105 са в Обединеното кралство (включително и заболелият от S. Anatum), 14 във Франция, три в Люксембург и по един в Нидерландия и Канада. Проведено проучване на заболяването в Обединеното кралство и интервюта с пациенти в Обединеното кралство, Франция и Люксембург посочват бразилски орехи и десерти с тези ядки като вероятни преносители на заболяването.
Установено е, че две партиди бразилски орехиот Боливия, от които са взети проби в британската преработвателна компания B, са положителни за S. Typhimurium ST19 (партида A) и S. Anatum ST64 (партида B), съответстващи на щамовете, причинили взрива от хранително заболяване. Тези бразилски орехи са били използвани за производството на определени партиди от ядкови продукти A и ядков продукт L. Бразилските орехи, ядковите продукти A и ядковият продукт L са идентифицирани като рискови фактори за заболяване при пациенти с инфекция, причинена от S. Typhimurium ST19 в Обединеното кралство. Бразилските орехи са използвани и в други ядкови продукти, произведени от различни предприятия в Обединеното кралство и едно предприятие в Австрия. Вероятно произходът на инфекциите са замърсени бразилски орехи, но с наличните данни към момента не може да се установи точното място на замърсяване. От август 2020 г., се извършва мащабно изтегляне и изземване на засегнатите партиди ядкови продукти.
Изглежда, че взривът е под контрол, но съществува макар и малка вероятност от поява на нови случаи свързани с него, тъй като ядковите продукти имат дълъг срок на трайност и е възможно потребителите да са закупили продуктите, преди прилагането на контролните мерки.
Това е заключението от Бързата оценка за взрива, изготвена от Европейския орган по безопасност на храните (EОБХ) и Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC), по искане на Европейската комисия (публикувана на 21 октомври 2020 г.).
Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията и EОБХ наблюдават въздействието на това огнище върху общественото здраве и успеха на контролните мерки в страните от ЕС, Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Обединеното кралство.