Д-р Дора Петлова: Информация за научно становище на ЕОБХ относно актуализацията и прегледа на възможностите за контрол на Campylobacter на етап първично производство на бройлери
По искане на Европейската комисия, Панелът за биологични опасности (Панел BIOHAZ) към Европейския орган по безопасност на храните (EОБХ), публикува на 30 април 2020 г. научно становище относно актуализацията и прегледа на възможностите за контрол на Campylobacter на етап първично производство на бройлери .
Становището на EFSA от 2011 г. относно Campylobacter е актуализирано, като са използвани най-новите научни данни. Намаляването на относителния риск при кампилобактериозата при хора в ЕС, свързан с месо от бройлери, е оценено по отношение възможностите за контрол в стопанството, чрез: 1) изчисляване на популационната атрибутивна фракция (population attributable fraction, PAF ) за мерките, които намаляват разпространението на Campylobacter в птичите стада от бройлери, 2) актуализиране на подхода за моделиране на мерките, които намаляват концентрациите на Campylobacter в цекума на бройлерите и 3) преглед на научната литература.
Обновеният модел е довел до намаляване на оценките за въздействието в сравнение с модела, използван в предходното становище. Изчислено е, че намаляването на броя на Campylobacter в цекума на бройлерите с 3-log10-единици би довело до намаление на относителния риск за кампилобактериоза при хората, свързан с месо от бройлери в ЕС, с 58% в сравнение с изчислените повече от 90% в становището от 2011 г.
Медианите на намаленията на относителния риск по отношение на избраните възможности за контрол имат значително припокриване в доверителните интервали, поради което представеният ред на възможностите за контрол не е класиране според ефективността им: ваксинация, добавки във водата и фуражите, програмирано прореждане, наемане на малък и добре обучен персонал, избягване на поилки, които позволяват застояла вода, добавяне на дезинфектанти към питейна вода, хигиенни предверия в помещенията за бройлери и обособени инструменти за отделните помещения за бройлери.
Основна информация и обхват на становището на ЕОБХ от 30 април 2020 г.
Становище на ЕОБХ от 2012 г. относно опасностите за общественото здраве, които трябва да бъдат включени при проверката на птичето месо , определи необходимостта от вземане на мерки за контрол на Campylobacter spp. като високоприоритетна. От 2005 г. Campylobacter spp. е най-често съобщаваният патоген, свързан с храните, в ЕС (повече от 200 000 потвърдени случая на заболявания годишно). Отчетеният през 2016 г. брой на потвърдените случаи на кампилобактериоза представлява почти 70% от 13-те отчетени и потвърдени зоонози при хората в ЕС. Повечето пациенти са малки деца и възрастни хора. В Европа, най-високо разпространение на Campylobacter има при птичите стада от бройлери (27,3%) и в прясно месо от бройлери (36,7%). През 2010 г., ЕОБХ публикува научно становище относно „Количествена оценка на риска, който месото от бройлери представлява по отношение на кампилобактериозата при човека в ЕС“ , при което е изчислено, че 20 - 30% от случаите на кампилобактериоза при хора са свързани с боравене и консумация на месо от бройлери, докато 50 - 80% от тях се дължат на пилетата, като естествен резервоар на бактерията.
Като взе предвид препоръките в становището на EFSA от 2011 г., Европейската комисия предложи въвеждането на критерий за хигиена на процеса във връзка с определяне на наличието на Campylobacter spp. в кланичните трупове на бройлери. При установяване на несъответствие с критерия, трябва да се предприемат корективни мерки, за да се подобри, както хигиената в кланицата (при клането), така и биосигурността във фермата.
На второ място, преразглеждането на инспекцията на птиче месо включва засилен контрол за Campylobacter spp. (и Salmonella spp.), в съответствие с високия приоритет, определен от становището на ЕОБХ относно инспекцията на птиче месо. Компетентните органи трябва да вземат проби за тези патогени или внимателно да проверят прилагането на критерия за хигиена на процеса от оператора.
Според становището на EFSA от 2011 г., ползите за общественото здраве от контрола на Campylobacter spp. на етапа на първичното производството на бройлери се очакват да бъдат по-големи от контрола на последващите етапи по хранителната веригата, тъй като бактериите също могат да се разпространят от фермите към хората по други пътища, освен чрез месото от бройлери.
От 2011 г. е налична нова научна информация по този въпрос, като например проектите CAMCON , разглеждащ контрола на Campylobacter на ниво първично производство (2010-2015) с участието на няколко държави членки, CAMPYBRO , разглеждащ контрола на Campylobacter на ниво първично производство чрез храненето и ваксинация с участие на производители, CAMCHAIN , разглеждащ разпространението на Campylobacter на ниво първично производство, CAMPYSAFE и CAMPYLOW, разглеждащи употребата на пробиотици за контрол на Campylobacter.
Интерпретиране на обхвата на становището
Комисията е изискала от ЕОБХ да предостави актуализация на научното си становище от 2011 г. „Campylobacter при производството на месо от бройлери: възможности за контрол и цели за изпълнение и/или цели на различни етапи от хранителната верига“ и по-специално да се преразгледат, идентифицират и класират потенциалните възможности за контрол на разпространението на Campylobacter на ниво първично производство, като се вземе предвид и, ако е възможно да се прецени, очакваната ефективност за намаляване на случаите на кампилобактериоза при хората. При това, е следвало да се оценят предимствата и недостатъците на различните варианти за контрол при първичното производство, както и възможния синергичен ефект от комбиниране на възможностите за контрол.