Биологични опасности

Начало

Д-р Дора Петлова: Информация за откриване на генома на вируса на хепатит Е (HEV) в месни продукти, продавани в Германия

 

В началото на месец септември 2020 г., екип от учени от Германия и Виетнам публикува в Journal of Viral Hepatitis проучване , свързано с откриване на генома на вируса на хепатит Е (HEV) в свински черен дроб и продукти от свинско месо, продавани в Германия.

Основни моменти от проучването:

Авторският колектив представят вируса на хепатит Е (Hepatitis E virus - HEV) като една от най-честите причини за заболяване от хепатит в световен мащаб. Този вирус е широко разпространен и в много развити страни, където броят на заразяванията непрекъснато се увеличава. В тези страни, вирусът се предава главно чрез консумация на недостатъчно топлинно обработена или сурова храна, или чрез контакт с животни. Установено е, че главно свинете служат като основен резервоар на вируса на хепатит E. Целта на учените е да проучат разпространението на HEV RNA (вирусната рибонуклеинова киселина - РНК) в свински черен дроб и продукти от свинско месо, за да оценят реалния риск от заразяване с HEV чрез консумация на храна в Германия.

Във връзка с проучването, между октомври 2019 г. и февруари 2020 г., са събрани общо 131 проби от продукти от свинско месо от хранителни и месарски магазини, като същите са изследвани за наличие на HEV RNA с помощта на nested PCR и последващо секвениране.

Резултатите показват, че общо 10% от пробите са положителни за HEV, включващи проби от свински черен дроб (5%), колбаси за мазане, съдържащи свински черен дроб (13%) и от пастети от черен дроб (15%). Извършените секвентни анализи показват, че по-голямата част от щамовете на HEV принадлежат към подтип HEV-3c, който е най-често срещан подтип на вируса в Германия.

Само една от изпитваните проби принадлежи към подтип HEV ‐ 3f. Допълнителният секвентен анализ, извършен от експертите разкрива голяма вариация на секвенциите между пробите, но е установено, че повечето от идентифицираните мутации са сходни. Въпреки че инфекциозността на вируса не е тествана, според авторите, тези резултати предполагат значителен риск от заразяване с HEV чрез консумация на храна. „Следователно, трябва да се вземат превантивни мерки съгласно подхода „Едно здраве“, отбелязват в заключение учените.

Въведение

Екипът от учени разглежда HEV като честа причина за вирусен хепатит.

В развиващите се страни той представлява приблизително 20 милиона случаи, от които 3,4 милиона са симптоматичните, а 70 000 са смъртните случаи, годишно. По-голямата част от заболяванията от хепатит Е са безсимптомни. Симптоматични заболявания и фатални случаи се наблюдават най-вече сред бременни жени, имунокомпрометирани лица и тези, предразположени към чернодробни заболявания, реципиенти на трансплантирани органи, инфектирани с ХИВ лица и пациенти с онкологични заболявания.

Експертите отбелязват, че съществуват осем генотипа (HEV-1 до HEV-8) на този РНК вирус, а най-често срещаните генотипове заразяващи хората са HEV-1, HEV-2, HEV-3 и HEV-4. От тях HEV-1 и HEV-2 са най-често срещаните генотипове в държавите с ниски доходи, където те се предават главно чрез замърсена вода. За разлика от тях, HEV-3 и HEV-4 са по-разпространени в развитите страни и се предават по зоонозен път, чрез консумация на замърсена храна или при контакт със заразени животни. Поради голямото им разнообразие, геномите на HEV се разделят допълнително на подтипове. Генотип HEV-3, който се среща често в Европа, е допълнително групиран в подтипове от HEV-3a до HEV-3m. От тях, в Европа обикновено циркулират HEV-3c, HEV-3f и HEV-3e.

В проучването се посочва също, че HEV - 3 е зоонозен вирус, който заразява много животински видове като диви и домашни свине, елени, зайци и други. Свинете са основните резервоари на патогенния за хората вирус причиняващ хепатит Е. Лицата, които са в контакт със свине, като фермерите, работещите в месопреработвателната промишленост, месарите и търговците на месо, са изложени на повишен риск от заразяване. Вирусната HEV RNA е открита в серум или изпражнения на свине (1 ‐ 88%) в съоръжения за развъждане, което според авторите, показва значителен риск от навлизане на заразено свинско месо в хранителната верига, с потенциал да се превърне в източник за заразяване на хората.

Целият материал можете да прочетете ТУК