Д-р Дора Петлова: Съобщение на Федералния институт за оценка на риска (BfR) на Германия за опасността от Listeria в пушена риба
На 30.09.2020 г., BfR публикува на официалния си сайт съобщение (№032/2020) за опасност от Listeria в пушена риба и препоръки към рисковите групи да избягват определени храни.
В съобщението се посочва, че поради полезните си качества, рибата трябва да бъде редовен компонент от нашия хранителен режим. Тя е важен източник на биологични, висококачествени и лесно смилаеми протеини, минерали и витамини. Въпреки това, авторите отбелязват, че суровите, пушените и консервираните (маринованите) рибни продукти често съдържат патогенни микроби, по-специално Listeria. Хората могат да се заразят, като консумират замърсена храна и да се разболеят от листериоза.
Цитирани са данни от 2018 г., когато на Института Робърт Кох (Robert Koch Institute - RKI) в Германия са съобщени 701 случаи на заболели от тежка инвазивна листериоза, което означава 0,8 случаи на 100 000 жители. Установено е, че повечето съобщени заболявания от листериоза са тежки и са свързани, например с отравяне на кръвта, менингит или спонтанни аборти. През 2018 г., болестта е завършила фатално при 5% от случаите. Възрастните хора, хората с отслабена имунна защита, бременните жени и техните новородените бебета са особено уязвими. Експертите на BfR посочват също, че Listeria може да се открие в много видове храни от растителен и животински произход. Студената или топло-пушената риба често е замърсена и поради това се подозира, че участва в предаването на това заболяване. Други рибни продукти и морски дарове, които се консумират сурови, като суши, сашими, стриди или консервирани продукти (като маринована риба), също могат да бъдат замърсени.
„Бременните жени, възрастните хора или тези с отслабена имунна защита трябва да консумират само риба и морски дарове, които са старателно термично обработени (сготвени)“, препоръчва президентът на BfR, Professor Dr. Dr. Andreas Hensel.
Експертите на BfR поясняват, че не всички бактерии от род Listeria причиняват заболяване. От описаните 20 вида, само Listeria (L.) monocytogenes е основна причина за заразяване на хората. Заразяването с този патоген по време на бременност може да доведе до спонтанен аборт, преждевременно раждане, мъртво раждане или раждане на болно дете. Освен това, според авторите, листериозата се развива основно при хора, чиято имунна система е отслабена от старост, съществуващи здравословни проблеми или прием на лекарства. Тези хора често страдат от отравяне на кръвта, енцефалит или менингит, както и например от ендокардит или бактериално възпаление на ставите. Листериозата е свързана с относително висока смъртност при рисковите групи. При здрави индивиди, които не принадлежат към нито една от рисковите групи, заболяването може да доведе до възпаление на стомашно-чревния тракт и треска, които обикновено протичат леко.