Д-р Ирена Богоева: Мониторинг на резистентността към продукти за растителна защита по целия свят
Учени от ANSES и INRAE са анализирали съществуващите системи за наблюдение на резистентността към продукти за растителна защита по целия свят. Откритията им показват, че изследвания по този въпрос често се извършват както от частни, така и от обществени участници, по едно и също време и в една и съща държава. Предвид допълващия се характер на тези подходи, по-голямото сътрудничество би увеличило ефективността на системите за мониторинг.
Борбата срещу болестите по растенията и вредителите разчита на различни средства, включително използването на продукти за растителна защита. При определени условия на употреба обаче, нежеланите насекоми, гъбички или растения могат да станат резистентни/устойчиви на тези продукти. Резистентността води до намаляване на ефективността на даден продукт за растителна защита и употребата му в по-голямо количество, преди да го направи напълно неизползваем. Засегнати са синтетичните активни вещества, както и тези с естествен произход, и такива, на база микроорганизми. Следователно, наблюдението на развитието на резистентност е от съществено значение, за да се ограничи до минимум употребата на продукти за растителна защита, като се предотврати всяка употреба, която е станала неефективна. Този мониторинг е част от стратегията за управление на борбата срещу вредителите по растенията в контекста на използването на фитосанитарни продукти, съвместими с устойчивото развитие. Това наблюдение не се извършва по един и същ начин във всички страни. Учени от INRAE и ANSES, събрани в мрежата за размисъл и изследване на устойчивостта на пестициди (R4P), са извършили голямо проучване за сравнение на системите за наблюдение на резистентност по целия свят и са публикували резултатите си в списанието Pest management science.
Различия между държавите
Общо 162 експерти от 48 държави са отговорили на проучването. Европа и Северна Америка са предоставили значителна част от приноса, участвали са също и експерти от Южна Америка, Азия, Океания и Африка. Идентифицирани са три вида участници, които извършват работа по развитието на резистентността към продукти за растителна защита. Първата категория включва частни организации, включващи производители на фитосанитарни продукти и земеделски консултантски компании. Втората категория включва академични участници, т.е. университети и изследователски институти. Третата категория обединява участници от държавни институции. Първото наблюдение е, че колкото по-висок е индексът на човешко развитие (HDI) на дадена държава, мониторингът на резистентността включва толкова повече различни видове участници. По този начин трите категории участници са представени в 83% от страните с висок индекс на развитие (над 0,9) и само в 17% от страните с нисък индекс (под 0,8). Правителствените участници са по-често включени в мониторинга на устойчивостта към продукти за растителна защита в страни с висок HDI.