Д-р Мадлен Василева: Хуманно отношение към домашните птици при клане-установени опасности, предложени мерки
Научно становище на Европейския орган по безопасност на храните
Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) предложи мерки за управляване на опасностите за благосъстоянието на животните (т.е. за намаляване на страданията на животните), произтичащи от процесите при клане на домашни птици за производство на храни (публикувано на 13 ноември 2019 г.) или умъртвяване във фермата за цели, различни от клане (като клането се определя с цел консумация от човека), поотделно или в голям мащаб (например поради непродуктивност, за контрол на болести и др.) . Умъртвяването на домашни птици за консумация от човека (клане) може да се извърши в кланица или във фермата.
Новите научни становища на ЕОБХ са първата от поредицата актуализации относно хуманното отношение към животните при клане, поискани от ЕК. През 2020 г., ЕОБХ ще публикува допълнителни становища за свине (м. март), говеда (м. юни) и други видове животни (м. декември).
Всички становища се основават на най-новите научни знания и се разработват в консултация с експерти по хуманно отношение към животните от държави-членки на Европейския съюз (ЕС).
Резултатите ще бъдат използвани от ЕК в дискусиите с OIE, насочени към хармонизиране на подходите за хуманно отношение към животните при клане.
В становището си за хуманно отношение към домашните птици при клане ЕОБХ прави обширен преглед на целия процес на клане на птиците – от пристигането на животните в кланицата до смъртта им (включително клане без зашеметяване), а именно: Фаза 1 – преди зашеметяване, Фаза 2 – зашеметяване и Фаза 3 –обезкървяване.