Замърсители по хранителната верига

Начало

Д-р СВЕТЛАНА ЧЕРКЕЗОВА: Становище на ЦОРХВ относно здравния риск за потребителите, свързан с установено съдържание на олово, хром и живак в суха подправка куркума с произход от Индия

  1. Въведение

            Куркумата е често използвана кулинарна подправка за придаване на цвят и вкус на храната, а в индийската и китайската традиционна медицина като лечебно средство. Поради предполагаемите ползи за човешкото здраве, консумацията на куркума, като хранителна добавка, става все по-популярна.

            Основни производители и износители на куркума са Индия и Бангладеш. Това са държави със значително замърсена с олово и други тежки метали околна среда. Докладвани са много данни за умишлено подправяне (фалшифициране) на куркумата чрез добавка на оловен хромат, с цел подобряване на жълтия цвят на подправката и увеличаване на теглото й.

  1. Законодателство

            На ниво ЕС няма установени максимално допустими нива за тежки метали в сухи подправки, като куркума. С Регламент (ЕО) № 629/2008[1] са определени максимално допустими количества на олово от 3.0 mg/kg и на живак от 0.10 mg/kg в хранителни добавки във вида, в който се продават.

В някои държави членки съществуват национални разпоредби за съдържание на олово в категорията храни „сухи подправки“, като например в Полша е определено максимално ниво на олово от 1.0 mg/kg и в Словакия - 2.5 mg/kg.

По настоящем Комитетът по замърсители в храните на Codex Alimentarius обсъжда приемането на стандарт за съдържание на олово в сухи подправки, получени от коренища, луковици и грудки на растения (каквато е куркумата) [1]. Предложена е норма за съдържание на олово от 2.5 mg/kg. Европейският съюз отбелязва в становището си, че би подкрепил максимално ниво за олово от 1.5 mg/kg, като подчертава, че с оглед на известните практики на фалшифициране на куркума чрез оцветяването й с оловен хромат, е важно да се определи норма, която е достатъчно ниска, за да позволи прилагането на мерки срещу тези практики.

  1. Предмет и обхват на становището

През месец май 2019 г., по искане на Областна дирекция по безопасност на храните гр. Пловдив, Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) изготви становище относно здравния риск за потребителите, свързан с установено много високо съдържание на олово (1134 mg/kg) в партида куркума с произход от Индия. В резултат, България подаде нотификация (реф. № 2019.1832) по системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF) на Европейския съюз (ЕС).

Във връзка с извършване на проверка по повод на RASFF нотификация (реф. № 2020.3631 от 08.09.2020 г.), подадена от Гърция за внос от България на партида куркума с произход Индия, с високо съдържание на олово и хром, на 14.10.2020 г. ОДБХ – Пловдив взема проба от куркума на прах от предприятие за производство и пакетиране на храни от растителен произход за лабораторен анализ за съдържание на тежки метали. Лабораторният анализ, извършен в Централна лаборатория за химични изпитвания и контрол към БАБХ, гр. София (Протокол от изпитване № 1795/21.10.2020 г.), установява съдържание на олово, хром и живак, както следва:

  • олово - 0.147 ± 0.018 mg/kg;
  • хром - 1.09 ± 0.13 mg/kg;
  • живак - 0.006 ± 0.001 mg/kg.

            Поради това, от ЦОРХВ се изиска да изготви становище относно риска за човешкото здраве, свързан с консумацията на куркума на прах, съдържаща установените количества олово, хром и живак.

            Центърът за оценка на риска по хранителната верига изрично отбелязва, че настоящото становище се отнася само до употребата на куркума на прах като подправка при приготвяне на храни.

 

Прочетете целия материал ТУК

 

[1] Регламент (ЕО) № 629/2008 на Комисията от 2 юли 2008 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните, OB L 173, 3.7.2008г., стр. 6 – 9.