Замърсители по хранителната верига

Начало

Д-р СВЕТЛАНА ЧЕРКЕЗОВА: Становище на ЦОРХВ относно здравния риск за потребителите, свързан с установено наднормено съдържание на олово в диворастящи трюфели с произход от България

  1. Токсикологични характеристики на оловото

Оловото представлява сериозна опасност за човешкото здраве и е типичен хроничен токсин. Острата токсичност на оловните соли при експериментални животни е ниска (LD50[1] по-големи от 2000 mg олово/kg телесно тегло (т.т.).

             Международната агенция за изследване на рака (IARC) класифицира оловото и оловните съединения като възможни карциногени за хората (група 2А). 

През 2010 г., Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ) оцени здравните рискове за хората от излагане на олово и определи като критични за здравето следните неблагоприятни ефекти:

  • невротоксичност при малки деца;
  • сърдечно-съдови разстройства и нефротоксичност при възрастните.

За всеки критичен здравен ефект е установена токсикологична референтна доза за прием на олово, наречена BMDL (долна граница с 95% доверителност на бенчмарк дозата), както е посочено в таблица 1.

Таблица 1: Референтни дози (BMDL) за прием на олово с храни, установени от ЕОБХ

                                                             Критичен здравен ефект

Възрастова група от населението

BMDL                             (μg/kg т.т./ден)

Невротоксичност

Деца

BMDL01      0,50

Нефротоксичност

Възрастни

BMDL10    0,63

Сърдечно-съдови разстройства

Възрастни

BMDL01     1,50

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

 

[1]  LD50 е доза на веществото, при която 50% от опитните животни, приели веществото, умират. Това е най-често използваната мярка за токсичност. Съответно, колкото по-ниска е тази стойност, толкова веществото е по-токсично.