Замърсители по хранителната верига

Начало

Д-р СВЕТЛАНА ЧЕРКЕЗОВА: Становище на ЦОРХВ относно оценка на риска за човешкото здраве, свързан с консумация на сушени смокини с установено наднормено съдържание на афлатоксини

В хода на официалния контрол върху храните от ОДБХ Хасково е взета проба от сушени смокини, с произход Турция, за химичен анализ. Съгласно Изпитвателен протокол № 1172/05.10.2021 г., издаден от Централна лаборатория за химични изпитвания и контрол към БАБХ, е установено наднормено съдържание на афлатоксин В1 от 9.4 ± 2.8 µg/kg и афлатоксини общо от 28.3 ± 5.5 µg/kg. В Европейския съюз максимално допустимите нива на афлатоксини в сушени смокини са установени с Регламент (ЕС) № 1058/2012[1] на Комисията и са 6.0 µg/kg за афлатоксин В1 и 10.0 µg/kg за афлатоксини общо (B1, B2, G1, G2).

 В тази връзка, Българската агенция за безопасност на храните изиска от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) да изготви становище относно риска за човешкото здраве, свързан с консумацията на посочените сушени смокини, съдържащи наднормени количества афлатоксин В1 и афлатоксини общо.

 

Оценка на здравния риск

  1. Определяне и характеризиране на опасността

Афлатоксините са микотоксини, продуцирани основно от токсични щамове на гъбичките Aspergillus flavus и Aspergillus parasiticus, които замърсяват различни селскостопански продукти преди или след прибирането на реколтата. С най-голяма вероятност да бъдат замърсени с афлатоксини са фъстъци, орехи, бадеми, смокини, подправки, какаови зърна, царевица и други продукти. Афлатоксините се считат за значителна опасност за здравето на хората и животните, поради тяхната силна токсичност, дължаща се на техните канцерогенни, мутагенни, генотоксични и хепатотоксични свойства. Международната агенция за ракови изследвания (IARC) ги класифицира в клас 1 „канцерогени за хората”. Тези вещества нарушават протеиносинтезата чрез моделиране на шаблона на ДНК и подтискане на синтезата на иРНК. Афлатоксините взаимодействат с молекулата на ДНК, като променят матрицата й.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Регламент (ЕС) № 1058/2012 на Комисията от 12 ноември 2012 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 относно максимално допустимите количества на афлатоксини в сушени смокини (OB L 313, 13.11.2012г., стр. 14—15)