Замърсители по хранителната верига

Начало

Д-р СВЕТЛАНА ЧЕРКЕЗОВА: Становище на ЦОРХВ: Oценка на риска за потребителите, свързан с консумация на обогатена с молекулярен водород вода, приготвена от предлагана на пазара специална за целта кана

Българската агенция за безопасност на храните изиска от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) да изготви становище относно риска за потребителите, свързан с консумацията на обогатена с молекулярен водород вода, приготвена от предлагана на пазара специална за целта кана.

Обогатена с водород вода/водородна вода

Молекулярният  водород (Н2) се състои от два атома водород и представлява безцветен газ без мирис и вкус. Той има ниска разтворимост във вода, като концентрацията на насищане при нормални условия е около 1,6 ppm (1,6 mg H2 на литър).

Водородната вода се получава чрез насищане с водороден газ на пречистена вода или чрез електролиза - прилагане на електрически ток върху водата, при което молекулата на водата се разлага на водороден газ и кислород.

Научни проучвания и изследвания

За първи път, през 1975 г.[1], при лабораторни изследвания върху гризачи се съобщава за възможно приложение на хипербарна водородна терапия при лечението на рак. След това, през 1997 г.[2], се докладва за възможността молекулярният водород да действа като чистач на реактивни кислородни видове (ROS)[3]. През 2007 г.[4], в престижно медицинско списание Nature Medicine се съобщава, че молекулярният водород може да действа като селективен антиоксидант. По-конкретно, учените предполагат, че молекулярният водород може да неутрализира хидроксилния радикал, най-реактивният от всички ROS, както и пероксинитрита, най-реактивният от всички реактивни азотни видове. След тази забележителна статия, в медицинските списания са публикувани повече от 500 научни статии за потенциалните ползи от молекулярния водород. Общо взето, те предполагат, че молекулярният водород има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.

Но, все още не е известно как точно добавеният водород в питейната вода потенциално действа върху човешкия организъм.

Изпитванията върху опитни животни и малкото на брой и с ограничен мащаб проучвания върху хора, проведени, най-вече в Япония, предполагат, че обогатената с водород вода може да действа като антиоксидант и да намали възпалителния процес. Оксидативният стрес може да увреди клетките или да доведе до тяхното преждевременно стареене, както и до заболявания като рак. Възпалителният процес също допринася за много хронични състояния, от диабет тип 2 до сърдечно-съдови проблеми и мозъчни разстройства. Изглежда, че водородът намалява, както оксидативния стрес, така и възпалението. Това означава, поне на теория, че водородната вода може да помогне за намаляване на всичко - от диабет до болестта на Алцхаймер и рак. Научни изследвания, които да докажат дали това е така, обаче не са провеждани.

От друга страна, не е ясно колко водород е необходим, за да има здравни ползи и колко вода трябва да се изпие, за да се проявят тези потенциални ползи. Количествата водород в различните продукти, варират значително и няма регламент за стандартизиране на формулите - главно защото няма солидна научна база, която да определи колко е необходимо, за да се повлияят различните състояния на човешкия организъм.

Необходими са допълнителни мащабни проучвания с хора за оценка и изготвяне на научни заключения относно потенциалните ползи от молекулярния водород.

В публикуваните до момента клинични проучвания не се докладва неблагоприятен ефект от използването на молекулярен водород при хората. Това може да се дължи на следното:

1 Молекулярният водород е селективен антиоксидант.

  1. Поради малкия си размер, молекулярният водород може бързо да навлезе в кръвния ток и да се транспортира до органите, тъканите, клетките и части от тялото, където повечето антиоксиданти не успяват да достигнат. По същия начин, молекулярният водород се отделя чрез издишания въздух толкова бързо, колкото постъпва в тялото.
  2. За разлика от обичайните химични вищиства, черният дроб и бъбреците не участват в метаболизма на молекулярния водород.
  3. Водородният газ безопасно се използва при дълбочинни гмуркания.
  4. Молекулярният водород е сред често срещаните биологични газове, произвеждани от чревната микробиота на човешкия стомашно-чревен тракт.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Dole, M. et al., 1975. Hyperbaric hydrogen therapy: a possible treatment for cancer. Science, 190: 152-154.
[2] Shirahata, S. et al., 1997. Electrolyzed-reduced water scavenges active oxygen species and protects DNA from oxidative damage. Biochemical and Biophysical Research Communications. 234: 269-274.
[3] Терминът “Реактивни Кислородни Видове” (ROS – Reactive Oxygen Speciece) е предпочитаният, тъй като много от съедненията, предизвикващи свободно-радикалови повреди (такива като синглетен кислород, водороден пероксид, хипохлорна киселина, епоксидни метаболити и др.), съдържат кислородни функционални групи, но не са радикали и не винаги реагират с клетъчните структури посредством радикални реакции.
[4] Ohsawa, M. et al., 2007. Hydrogen acts as a therapeutic antioxidant by selectively reducing cytotoxic oxygen radicals. Nature Medicine, 13: 688-694.