Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ДОЦ. Д-Р ГАБРИЕЛА ГУЖГУЛОВА: ИНФОРМАЦИЯ относно Научно становище за ваксиниране на домашни птици срещу високопатогеннa инфлуенца по птиците – част 1. Налични ваксини и ваксинационни стратегии

Европейски орган за безопасност на храните

 

Регламент (EU) № 2016/429 на Европейския парламент[1] за заразните болести по животните определя правилата за обявяването, подготовката и контрола на болестите. Дял I, глава 2 от част III, определя разпоредбите за употребата на ветеринарномедицински продукти за профилактика на заболявания и контрол. В допълнение чл. 69  предвижда възможност за използване на спешна ваксинация за ефективен контрол на болестите от лист А.

Поради липсата на специфични правила за ваксинация при Високопатогенна инфлуенца (HPAI) Европейската комисия (Комисията) е приела Делегиран регламент (ЕС) 2023/361[2], който определя:

а) специфични условия за прилагане на спешна защитна и спешна потискаща, и превантивна ваксинация;

б) клинично и лабораторно наблюдение, което да се прилага в зоните на ваксинацията

в) движението на животни и продукти от тях;

г) периоди на възстановяване след спешна защитна ваксинация;

д) специфични условия за превантивна ваксинация срещу HPAI.

            Преди въвеждането на този регламент ваксинирането срещу HPAI в ЕС беше забранено с Директива 2005/94/EC[3]. Въпреки, че държавите-членки на Европейския съюз (ЕС) можеха да получат разрешение от Комисията за спешна или превантивна ваксинация, много малко държави са прилагали ваксинация и то за кратък период от време.

През последните три епидемични сезона на HPAI ЕС беше изправен пред постоянно нарастване на случаите на Инфлуенца А при дивите птици. Бяха установени много серотипове на HPAI, получени в следствие на множество реасортиращи събития. Районите с висока концентрация на домашни птици бяха изправени пред сериозни предизвикателства да предотвратяват появата и разпространението на вируса във фермите.

С настоящето становище Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ, англ. EFSA) предоставя най-новите научни разработки, актуализация на досегашната информация относно ваксините и ваксинирането срещу HPAI. В допълнение, то ще бъде източник на информация за държавите-членки, когато вземат решение за стратегии за ваксиниране, както и когато станат необходими.

Технически задачи

1) Актуална информация за наличните ваксини срещу HPAI за домашни птици

2) Ваксинационни стратегии

3) Мониторинг във ваксинираните райони

4) Ограничения и мерки за намаляване на риска, които трябва да се прилагат в зоната на ваксинация

 

1) Актуална информация за наличните ваксини срещу HPAI за домашни птици

Изборът на ваксинални щамове е основен за успешната програма за ваксиниране. За да се получи истински протективен имунитет ваксиналния и теренния щамове трябва да са генетично близки. Антигенното съвпадение между вирусите може да бъде количествено определено чрез Реакция хемаглутинация, като се използват серуми от ваксинирани птици. Тази in vitro реакция, съчетана с филогенетични анализи, по-специално на HA гена, се използва за описание и картографиране на нови вирусни щамове или антигенни мутанти. Хемаглутинина е много вариабилен, за това е нужно предварително да се изчисли колко далечни са ваксиналният и теренния щам в антигенно отношение.

Възложено е изработването на антигенна картография на Инфлуенца А вирусите по птиците по проект OFFLU AIM, като изпълнители са OFFLU, WOAH и FAO. По време на изготвянето на настоящето становище на EFSA техният първи доклад все още не е готов и за това не може да се използва в настоящата оценка.

За количествено определяне на антигенното разстояние между щамовете на ваксините и циркулиращите в момента HPAI вируси в Европа, е проведен in silico анализ въз основа на методологията, описана от Peeters et al. (2017). За целта е построен линеен регресионен модел в 27 избрани позиции. Построеното регресионно уравнение е използвано за оценка на стойностите на антигенното разстояние. Получените стойности показват, че повечето от последователностите на ваксиналния вирусен щам Nobilis Influenza H5N2 показват значително антигенно разстояние от консенсусната последователност на геномите на вируса на AI, циркулиращи в Европа между 1 октомври 2022 г. и 14 Февруари 2023 г. Само няколко ваксини (напр. Duck H5-SRV vaccine®, MEFLUVAC H5N8 и др.) показват по-малки различия, поради наличието на H5 от клейд 2.3.4.4b в състава ваксините.

Опитите за извършване на подобен анализ за европейски H7 вируси не са успешни поради ограничената им циркулация в Европа през последните години.

 

HPAI ваксинация при домашни птици. Параметри за ефикасност на ваксината.

Най-общо казано, ефикасността на ваксината (VE) е мярка за ефекта на ваксината върху предотвратяването на заболяване/инфекция в популацията. За тази оценка обаче основният акцент е оценка на ефикасността (VET) на ваксината за спиране на продължително предаване на HPAIV при ваксинирани птици. За да се оцени продължителността на предаване на HPAIV, параметърът използван като референтен е R, което е средният брой вторично инфектирани индивиди в нативна (или неинфектирана) популация, причинена от една заразена птица през периода на инфекцията. Ако R ≥ 1, тогава има продължително предаване; когато R < 1, предаването изчезва.

В идеалния случай VET е оценено чрез извършване на експерименти за предаване, при които предаването между ваксинираните птици се определя количествено (Rvac) и се сравнява с предаването сред неваксинирани птици (Runv)

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 
[1] Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година за заразните болести по животните и за изменение и отмяна на определени актове в областта на здравеопазването на животните (Законодателство за здравеопазването на животните) (OB L 84, 31.3.2016г., стр. 1—208) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/ALL/?uri=CELEX%3A32016R0429
[2] Делегиран регламент (ЕС) 2023/361 на Комисията от 28 ноември 2022 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правила за употребата на определени ветеринарни лекарствени продукти за целите на профилактиката и контрола на определени болести от списъка (OB L 52, 20.2.2023г., стр. 1—42) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX%3A32023R0361
[3] Вече не е в сила Директива 2005/94/EО на Съвета от 20 декември 2005 година относно мерки на Общността за борба с инфлуенцата по птиците и за отмяна на Директива 92/40/ЕИО (OB L 10, 14.1.2006г., стр. 16—65) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/ALL/?uri=CELEX%3A32005L0094