Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ДОЦ. Д-Р ГАБРИЕЛА ГУЖГУЛОВА: НАУЧНО СТАНОВИЩЕ: Оценка на риска за идентифициране на зони с висок риск и уязвими популации в сектора на птиците в България по отношение на високопатогенната Инфлуенца А

  1. Анализ на епизоотичната обстановка относно високопатогенната инфлуенца А по птиците (HPAI). Характеристика на вирусите, циркулирали в България в периода 2006 - 2021 г.

Всички вируси изолирани до сега в България произлизат от A/Goose/Guangdong/1/96 (Gs/Gd). Това е щам на вируса на инфлуенца А подтип H5N1, който беше открит за първи път в гъска в Гуангдонг през 1996 г., създавайки Z генотип (наричан още „азиатска линия“ HPAI A H5N1), който се разпространява в световен мащаб и до сега.

За първи път високопатогеннa инфлуенца (HPAI) H5N1 е установена в България през 2006 г. Филогенетичният анализ на вирусите от епидемията през този период показват близка връзка между българските изолати и тези от Европа, Близкия изток и Африка. Вирусите принадлежат към клейд 2.2.

През пролетта на 2010 г. има ново проникване на HPAI H5N1, в обл. Варна, на вирус от клейд 2.3.2.1с. Вирусът е установен само при една дива птица (мишелов) и повече не се появява до 2015 г.

През 2011 г. се установяват няколко слабопатогенни Н5 вируси при диви и домашни патици, определени като EA_nonGsGD.

През зимата на 2015 г. HPAI H5N1 2.3.2.1с има нова интродукция в страната, която засяга първо пеликани в района на Природозащитен център Пода, област Бургас, и след няколко дни ферма с кокошки, разположена в същия район. По-късно се открива и при други диви и синантропни птици отново в тази част на България, както и при пеликани в резерват Сребърна, обл. Силистра.

В следващите няколко години други прониквания на HPAI в България не са констатирани.

През декември 2016 г. се наблюдава първото огнище на HPAI H5N8, след което вирусът се разпространява бързо в различни административни области.

В периода 17 октомври 2017 - 8 април 2018 г., са докладвани 38 огнища на HPAI H5. Наблюдавани са четири зони на разпространение: Пловдив и Хасково в Централна България, Ямбол в Източна България, Добрич в Североизточна България, Видин и Ловеч в Северозападна България. Засегнати са редица ферми с различни видове птици: патици (19), пилета (7), пуйки (1), яребици (1) и домашни птици, включително кокошки и патици (10). Разпространява се както в заден двор, така и в големи ферми. Огнищата на HPAI при патици са открити предимно в районите с висока гъстота на тези птици в България.

Филогенетичният анализ показва, че вирусите от България са произлезли от европейски щамове H5N8 от линията 2.3.4.4b. Българските вируси, изолирани през 2017–2018 г., образуват два отделни клъстера, произхождащи от различни предшественици на вируса 2.3.4.4b. Клъстерите са структурирани според географската характеристика на произхода им. Щамовете от Добрич, образуват един клъстер на североизток, тези от централните български региони (Пловдив, Хасково и Стара Загора) образуват втори, като към него се включват и вирусите от източните и северозападните региони (Ямбол, Сливен и Видин).

 

Целият материал можете да прочетете ТУК