Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ДОЦ. Д-Р ГАБРИЕЛА ГУЖГУЛОВА: СТАНОВИЩЕ: Риск от разпространение на SARS COV-2 от хора на животни и обратното му въвеждане в човешката популация

Резюме

Епидемиологичната ситуация на вируса SARS-CoV-2, който причинява заболяването COVID-19, при хората и животни е динамична. Вирусът, който се разпространи в световен мащаб чрез предаване от човек на човек, показа способност да заразява и множество животински видове с потенциал за разпространение от един животински вид към друг (от Bovidae, Canidae, Cebidae, Cercopithecidae, Cervidae, Cricetidae, Felidae, Hominidae, Hyaenidae, Mustelidae, Procionidae, Viverridae, Hippopotamidae, Myrmecophagidae, Atelidae, Rhinocerotidae, Suidae, Agamidae, Phasianidae, Anatidea и семейства Castoridae). В редки случаи е доказано обратно предаване от животни към хора: от норка към човек в Холандия и в Дания; от хамстер към човек в Хонконг (Китай).

Към 11 февруари 2024 г. има 774 631 444 потвърдени случая на COVID-19, включително 7 031 216 смъртни случая, докладвани от Световната здравна организация (СЗО). От началото на пандемията през март 2020 г. 232 държави са съобщили за случаи на COVID-19 при хора в пет географски региона, включително Африка (57), Северна и Южна Америка (55), Азия (46), Европа (50) и Океания (24). Кумулативните случаи на COVID-19, докладвани при хора в световен мащаб, са представени на фигура 1.

 

Фигура 1. Резултати от публикувани случаи на SARS-CoV-2 при животни до 5 март 2024 г. Кръговете показват държави, съобщаващи за положителни животни; размерът на кръга е пропорционален на броя на случаите, докладвани във всяка държава (вижте легендата). Картата на фоновия слой включва кумулативен брой случаи на COVID-19 при хора според СЗО.

Първият случай на SARS-CoV-2 при животни е докладван в Хонг Конг на 29.02.2021 г. при куче. Държави с докладвани случаи при животни (вирусологични находки) са: Франция, Швейцария, Хонконг SAR (Китай), Белгия, Холандия, Германия, Русия, Съединени американски щати, Дания, Япония, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Чили, Канада, Бразилия, Швеция, Италия, Испания, Южна Африка, Гърция, Аржентина, Литва, Мексико, Словения, Естония, Босна и Херцеговина, Латвия, Полша, Португалия, Пуерто Рико, Хърватия, Тайланд, Уругвай, Мианмар, Индонезия, Сингапур, Колумбия, Финландия, Индия, Еквадор, Египет, Виетнам, Сенегал, Нигерия, България, Унгария, Монголия и Перу. Сред селскостопанските животни американските норки имат най-голяма вероятност да се заразят от хора или животни и да предават SARS-CoV-2. В Европейския съюз (ЕС) през 2021 г. са докладвани 44 огнища във ферми за норки в седем държави-членки, и шест през 2022 г. в две държави членки.

Геномният анализ на SARS-CoV-2 показва специфични за норките клъстери с потенциал да се въведат обратно в човешката популация. Животните-компаньони, като котки, порове и хамстери са изложени на най-висок риск от SARS-CoV-2 инфекция, която произхожда от заразен човек, но са с нисък потенциал на предаване. Сред дивите животни (включително животни от зоологически градини), предимно месоядни, човекоподобни маймуни и белоопашати елени се съобщава, че са естествено заразени от SARS-CoV-2. В ЕС досега не са регистрирани случаи на заразени диви животни. Препоръчва се правилното изхвърляне на човешките отпадъци, за да се намалят рисковете от разпространение на SARS-CoV-2 в дивата природа. Възможно е прилепите също да са естествен гостоприемник на много коронавируси.

На 20.10.2023 г. областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) Стара Загора констатира огнище на COVID-19 (SARS-CoV-2) във ферма за норки. Животновъдният обект се намира в землището на с. Маджерито, област Стара Загора. Установени са 98 болни от вируса животни сред 70 000-те, които обитават фермата.

От влизането в сила на Решение за изпълнение (ЕС) 2021/788[1] на Комисията за установяване мерките за мониторинг в ЕС при норките и други животни от семейство Mustelidae и енотовидните кучета, епидемиологичната ситуация и научните познания за COVID-19 в ЕС се развиха и подобриха. Следователно рисковете за животните и хората трябва да бъдат преоценени въз основа на нови научни открития и на наличието на контролни мерки.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Решение за изпълнение (ЕС) 2021/788 на Комисията от 12 май 2021 година за определяне на правила за мониторинг и докладване на инфекциите със SARS-CoV-2 при някои животински видове (OB L 173, 17.5.2021г., стр. 6—14)