Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЕКИП ЦОРХВ: НАУЧНА ОЦЕНКА НА АЧС във връзка с определяне на специфичните рискови фактори за поява и разпространение на АЧС преди населване на новорегистриран животновъден обект

DOI 10.5281/zenodo.6244725

Въведение

Животновъдния обект № 4202-0073, собственост на Ангелина Лефтерова Дочева, находящ се в с. Радиново, община Марица, област Пловдив, която е част от Южния Централен регион, включващ и следните области – Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Смолян, Хасково и Кърджали[1]. Благоприятното географско положение на Южния Централен регион се определя от разположението му в средните части на южна България. Европейски коридор № 10, свързващ Средна Европа с Предна Азия и Близкия изток, преминава през него и определя интензивен трафик на транзитни товари и пътници. На неговата територия се пресичат пътища, които свързват Югозападния и Югоизточния региони. На север границата следва билото на Средна Стара планина, където намира Троянският проход (Беклемето), който през зимата е почти непроходим. Това оскъпява транспортните превози. Западната му граница съвпада с източната граница на Югозападния регион.

Източната граница на региона има административни функции. Тя достига държавната ни граница с Република Турция и Република Гърция. Тук при с. Капитан Андреево се отделя жп линия за Александруполис в Гърция. При прохода Маказа се строи нов път за Комотини (Гюмурджина) със средства на ЕС, който икономически ще съживи крайграничните територии и региона като цяло.

През януари 2010 г. е открит ГКПП край Златоград с шосе за Ксанти. Открит е най-новият ГКПП при Ивайловград-Кипринос. Съшествуват още проекти за прокарване на шосета на юг към Егейско море.

 

 

Карта 1. Аднинистративно делене на Р.България по региони (съгласно изискванията на НСИ)

 

Научното становище можете да прочетете ТУК

 

[1] съгласно Заповед № РД 07-140/29.06.2005 година на Председателя на Националния статистически институт (НСИ), с която се утвърждава Класификацията на териториалните единици за статистически цели в България, съответстваща на европейската класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS) и формира шест района за планиране (NUTS2)