ЕКИП ЦОРХВ: НАУЧНА ОЦЕНКА НА РИСКА ОТ ИНФЛУЕНЦА А ПО ПТИЦИТЕ (HPAI) - ОБЛ. СИЛИСТРА
във връзка с определяне на основните рискови фактори от проникване на HPAI за извършване на първоначално частично заселване в промишлен животновъден обект за отглеждане на бяла пекинска патица, обл. Силистра
(във връзка с чл. 49, ал. 5 от Наредба № ДВ-103 от 21.08.2006 г. за мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестта инфлуенца (грип) по птиците/издадена от министъра на земеделието и горите, обн., ДВ, бр. 83 от 13.10.2006 г., в сила от 1.07.2007 г., изм., бр. 95 от 1.12.2009 г., в сила от 1.12.2009 г., бр. 64 от 3.08.2018 г., в сила от 3.08.2018 г.)
Въведение
Животновъдният обект е индустриална ферма за отглеждане на бяла пекинска патица и се намира в обл. Силистра. Разположен е в Североизточен район, включващ и областите Добрич, Варна, Шумен, Търговище и Разград. Североизточен район граничи със Северен Централен и Югоизточен райони. На север Област Силистра граничи с Р. Румъния – поречие на р. Дунав и сухоземна граница.
- Правно основание – вижте Приложение 1.
- Цел
Целта на научната оценка на риска за населване на птицевъдните обекти е да се идентифицират основните рискови фактори в област Силистра от Североизточен район водещи до риск от поява на високопатогенна Инфлуенца А при домашните птици.
- Оценка на нивата на риска при появата и разпространението на HPAI
3.1. Идентификация на потенциалните рискови фактори, свързани с появата на огнища на HPAI
Оценката на риска се фокусира върху оценката на вероятността от нова поява и разпространение на Инфлуенца А по птиците в рамките на Североизточен район.
Цeнтърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) извърши оценка на факторите, които могат да повлияят на разпространението на болестта и евентуално посоката на разпространение на вируса на Инфлуенца А по птиците и оцени дали някои области в района са изложени на по-висок риск от разпространение от други.
За да се идентифицират потенциалните рискови фактори, свързани с появата на огнища на HPAI, становищата на изтъкнати експерти са комбинирани със знания, основани на достъпните в момента данни от научната литература, Регламент (ЕС) 2016/429, Делегиран регламент (ЕС) 2020/687, оценката на риска на Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ) за епидемията от HPAI от щам H5N8 от 2021 г. и опита, който вече е натрупан по време на епидемията от Инфлуенца А по птиците в Европа и България през последното десетилетие и въз основа на оценката на показателите, способстващи за запазване на вируса в дивата природа и способстващи за повторната му поява.
Предвиждайки, че пространствено-времевото идентифициране на рисковите фактори може да помогне за предотвратяване или контрол на огнищата на HPAI в Североизточен район на България, ЦОРХВ идентифицира тринадесет групи от потенциални рискови фактори (показатели), които биха могли да повлияят за повторната поява и разпространението на Инфлуенца А по птиците. Тези групи показатели (фактори на риска) са избрани въз основа на опит, който вече е натрупан по време на епидемиите от инфлуенца А по птиците в Европа и България през последното десетилетие и въз основа на оценката на показателите, способстващи за запазване на вируса в дивата природа и способстващи за повторната му поява. Относителното въздействие на всеки потенциален рисков фактор се определя с помощта на многокритериен подход за анализ на решенията. Разработването на комплексна оценка на риска от поява на HPAI представлява ценен източник на информация за управляващите риска.