Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЕКИП ЦОРХВ: НАУЧНА ОЦЕНКА НА РИСКА ОТ ИНФЛУЕНЦА А ПО ПТИЦИТЕ (HPAI) - ОБЛ. СИЛИСТРА

във връзка с определяне на основните рискови фактори от проникване на HPAI за извършване на първоначално частично заселване в промишлен животновъден обект за отглеждане на бяла пекинска патица, обл. Силистра

 

(във връзка с чл. 49, ал. 5 от Наредба № ДВ-103 от 21.08.2006 г. за мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестта инфлуенца (грип) по птиците/издадена от министъра на земеделието и горите, обн., ДВ, бр. 83 от 13.10.2006 г., в сила от 1.07.2007 г., изм., бр. 95 от 1.12.2009 г., в сила от 1.12.2009 г., бр. 64 от 3.08.2018 г., в сила от 3.08.2018 г.)

 

Въведение

Животновъдният обект е индустриална ферма за отглеждане на бяла пекинска патица и се намира в обл. Силистра. Разположен е в Североизточен район, включващ и областите Добрич, Варна, Шумен, Търговище и Разград. Североизточен район граничи със Северен Централен и Югоизточен райони. На север Област Силистра граничи с Р. Румъния – поречие на р. Дунав и сухоземна граница.

 

 

 

  1. Правно основание – вижте Приложение 1.

  

  1. Цел

Целта на научната оценка на риска за населване на птицевъдните обекти е да се идентифицират основните рискови фактори в област Силистра от Североизточен район водещи до риск от поява на високопатогенна Инфлуенца А при домашните птици.

  1. Оценка на нивата на риска при появата и разпространението на HPAI

3.1. Идентификация на потенциалните рискови фактори, свързани с появата на огнища на HPAI

Оценката на риска се фокусира върху оценката на вероятността от нова поява и разпространение на Инфлуенца А по птиците в рамките на Североизточен район.

Цeнтърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) извърши оценка на факторите, които могат да повлияят на разпространението на болестта и евентуално посоката на разпространение на вируса на Инфлуенца А по птиците и оцени дали някои области в района са изложени на по-висок риск от разпространение от други.

За да се идентифицират потенциалните рискови фактори, свързани с появата на огнища на HPAI, становищата на изтъкнати експерти са комбинирани със знания, основани на достъпните в момента данни от научната литература, Регламент (ЕС) 2016/429, Делегиран регламент (ЕС) 2020/687, оценката на риска на Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ) за епидемията от HPAI от щам H5N8 от 2021 г. и опита, който вече е натрупан по време на епидемията от Инфлуенца А по птиците в Европа и България през последното десетилетие и въз основа на оценката на показателите, способстващи за запазване на вируса в дивата природа и способстващи за повторната му поява.

Предвиждайки, че пространствено-времевото идентифициране на рисковите фактори може да помогне за предотвратяване или контрол на огнищата на HPAI в Североизточен район на България, ЦОРХВ идентифицира тринадесет групи от потенциални рискови фактори (показатели), които биха могли да повлияят за повторната поява и разпространението на Инфлуенца А по птиците. Тези групи показатели (фактори на риска) са избрани въз основа на опит, който вече е натрупан по време на епидемиите от инфлуенца А по птиците в Европа и България през последното десетилетие и въз основа на оценката на показателите, способстващи за запазване на вируса в дивата природа и способстващи за повторната му поява. Относителното въздействие на всеки потенциален рисков фактор се определя с помощта на многокритериен подход за анализ на решенията. Разработването на комплексна оценка на риска от поява на HPAI представлява ценен източник на информация за управляващите риска.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК