Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЕКИП ЦОРХВ: НАУЧНО СТАНОВИЩЕ: Целесъобразност на дезинфекцията на ходовата част на моторните превозни средства, преминаващи през граничните пунктове на Р. България

DOI 10.5281/zenodo.6619054

 

Настоящето становище е изготвено от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) относно целесъобразността на дезинфекцията на ходовата част на моторните превозни средства, преминаващи през граничните пунктове на Р. България въз основа на анализ на епизоотичната обстановка в света, Европа и Средиземноморския басейн и възможността за спиране на профилактичната дезинфекция на граничните контролни пунктове (ГКП) на страната. За целта беше извършен преглед на наличните законови и научни източници, и направен анализ на предоставената допълнителна информация от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и на епизоотичната обстановка в света, Европа и Средиземноморския басейн и възможността за спиране на профилактичната дезинфекция на ГКП на страната.

Резюме

  1. Настоящето становище е изготвено от Центъра за оценка на риска по хранителната верига относно целесъобразността на дезинфекцията на ходовата част на моторните превозни средства, преминаващи през граничните пунктове на Р. България въз основа на анализ на епидемиологичната обстановка в света, Европа и Средиземноморския басейн и възможността за спиране на профилактичната дезинфекция на ГКП на страната. На база на направената оценка, Центърът за оценка на риска по хранителната верига прави следните препоръки:
  2. Въвеждането и отмяната на дезинфекцията на ГКП да става със заповед на министъра на земеделието по предложение на изпълнителният директор на БАБХ съгласно Чл. 126 от ЗВД или чл. 15 от ЗЗР от министъра на земеделието, в случай на каламитет. Наложените мерки се отменят със заповед на компетентния орган, когато необходимостта от прилагането им отпадне.
  3. За да се прецени целесъобразността от въвеждане или прекратяване на профилактичната дезинфекция на ходовата част на моторните превозни средства, преминаващи през граничните пунктове на Р. България е необходимо да се вземат под внимание:

а) информацията свързана с разпространението на заразните заболявания по животните и вредителите по растенията в държави или региони от тях, в които са обявени ограничителни мерки във връзка със заболяванията по животните включени в списъка на Приложение II от Регламент (ЕС) 2016/429 и вредителите по растенията от списъците на Делегиран регламент (ЕС) 2019/1702, Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2019, Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072, а така също и тези изброени в списък 1 и 2 на Европейската и средиземноморска организация за растителна защита (ЕРРО);

б) видът на транспортираните пратки, както и санитарният статус на държавите или регионите в тях, през които транспортните коридори минават;

в) идентифициране на „високорисковите“ и потенциално опасни биологични агенти въз основа на епидемиологични, икономически и социологически критерии, които могат потенциално да бъдат използвани като биологично оръжие, когато в близост до българските граници се водят военни действия.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК