Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЕКИП ЦОРХВ: Научна оценка за риска от Високопатогенна инфлуенца А по птиците при заселване и отглеждане на хибрид на пекинска патица за месо на територията на Североизточен регион (област Разград)

във връзка с определяне на основните рискови фактори за поява и разпространение на HPAI при промяна на предназначението и населване на животновъдни обекти с пекинска патица за месо (ЖООС) съгласно Чл. 132, ал. 7 и чл. 137 в на ЗВД

 

Въведение

Животновъдният обект е индустриална ферма, разположена в област Разград в Североизточния регион, включващ и областите Варна, Добрич, Силистра, Търговище и Шумен[1]. Североизточния регион граничи с Югоизточен и Северен Централен регион.

 

 

  1. Правно основание – в Приложението
  2. ЦЕЛ

            Целта на научната оценка на риска за птицевъдните обекти е да се идентифицират основните рискови фактори в област Разград от Североизточния регион, водещи до повишен риск от поява и разпространение на високопатогенна Инфлуенца А при домашните птици.

 

  1. ОЦЕНКА НА РИСКА за появата и разпространението на HPAI

3.1. Идентификация на потенциалните рискови фактори, свързани с появата на огнища на HPAI

Оценката на риска се фокусира върху оценката на вероятността от поява и разпространение на Инфлуенца А по птиците в рамките на Североизточен регион.

Цeнтърът за оценка на риска по хранителната верига извърши оценка на факторите, които могат да повлияят на разпространението на болестта и евентуално посоката на разпространение на вируса на инфлуенцата по птиците и оцени дали някои области в региона са изложени на по-висок риск от разпространение от други.

За да се идентифицират потенциалните рискови фактори, свързани с появата на огнища на HPAI, становищата на изтъкнати експерти са комбинирани със знания, основани на достъпните в момента данни от научната литература, Регламент (ЕС) 2016/429, Делегиран регламент (ЕС) 2020/687, оценката на риска на Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ) за епидемията от HPAI от щам H5N8 от 2021 г. и опита, който вече е натрупан по време на епидемията от Инфлуенца А по птиците в Европа и България през последното десетилетие и въз основа на оценката на показателите, способстващи за запазване на вируса в дивата природа и способстващи за повторната му поява.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] съгласно Заповед № РД 07-140/29.06.2005 година на Председателя на Националния статистически институт (НСИ), с която се утвърждава Класификацията на териториалните единици за статистически цели в България, съответстваща на европейската класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS) и формира шест района за планиране (NUTS2)