Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЕКИП ЦОРХВ: Оценка на риска: Предотврятяване на кръстосано замърсяване при въвеждане на пратки животни на територията на Европейския Съюза които се преместват от една до друга територия на Съюза

Законово основание

         Съгласно Член 1, парраграф 2 от се установяват правила по отношение на официалния контрол, извършван за проверка на съответствието с правила — независимо дали са установени на равнището на Съюза, или от държавите членки — с оглед прилагането на законодателството на Съюза в областите, касаещи изискванията по отношение на здравеопазването на животните и изискванията по отношение на хуманното отношение към животните във връзка с извършването на официален контрол на ГКП за пратки попадащи в обхвата на чл. 47, параграф1 от същия регламент.

         С Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1014 се определят подробните правила за минималните изисквания относно граничните контролни пунктове, включително инспекционните центрове, и за формата, категориите и съкращенията, които да се използват в списъка на граничните контролни пунктове и контролните пунктове.

В чл. 5, параграф 4 на същия регламент съоръженията, изброени в параграф 1 могат да бъдат използвани за извършването на официален контрол и други официални дейности по отношение на пратки животни, предназначени за износ от Съюза или придвижвани от някоя от териториите, посочена в приложение I към Регламент (ЕС) 2017/625, след преминаване през територията на трета държава, ако са изпълнени следните условия:

а) компетентните органи извършват оценка на риска на граничните контролни пунктове, която доказва по какъв начин може да се гарантира избягване на кръстосаното замърсяване, и прилагат мерките, посочени в оценката на риска за предотвратяване на такова кръстосано замърсяване, и

б) компетентните органи гарантират разделяне във времето между обработката на пратки животни, предназначени за износ от Съюза или придвижвани от някоя от териториите, посочени в приложение I към Регламент (ЕС) 2017/625, до друга територия, посочена в Приложение I към Регламент (ЕС) 2017/625, след преминаване през територията на трета държава, както и на всякакви други пратки животни, въвеждани в Съюза.

През периода на разделяне във времето съоръженията, използвани за обработката на пратки животни, се почистват и дезинфекцират и почиват.

 

Сегашна ситуация

Оценката касае ГКП Калотина с № BGKAL3, който е определен от България и фигурира в списъците по Приложение I към Регламент (ЕС) 2019/1014. Граничният контролен пункт разполага с обори и съоръжениs за отделно задържане на следните категории животни:

  • копитни животни, различни от регистрирани еднокопитни (категория U)
  • регистрирани еднокопитни (категория E)
  • други животни – различни от копитни животни, но включително копитни от зоопарк (категория O)

Разположението и номерирането на оборите, в които се извършва официален контрол по отношение на здравето на животните и хуманното отношение по време на транспорт е дадена на схема приложена към този анализ.

През ГКП Калотина за периода 2020 - 2021г. са въведени следните пратки животни, на които е извършен официален контрол, както следва:

  1. Въведени от трети страни - общо 5 бр. (2 броя за 2020г. и 3 бр. за 2021г. регистрирани еднокопитни)
  2. Въведени до друга територия, посочена в Приложение I към Регламент (ЕС) 2017/625, след преминаване през територията на трета държава - 1 пратка регистрирани еднокопитни
  3. Износ от територията на ЕС към трети страни – 11 бр. пратки /птици/с произход България.

Целият материал можете да прочетете ТУК