ЕКИП ЦОРХВ: СТАНОВИЩЕ за временно преустановяване на Програмата за контрол на корона вирус при норки в животновъдни обекти за ценни кожи до нова поява на заболяването при хора
Становището се изготвя на основание на постъпило писмо в ЦОРХВ чрез Министерство на земеделието и храните, във връзка с искане за становище на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ)
Въведение:
Тежкият остър респираторен синдром коронавирус 2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2, познат под абревиатурата Covid-19, причиняван от новия коронавирус SARS-CoV-2 се разпространява ефективно сред хората, причинявайки предимно респираторни заболявания с различна степен на тежест. Доказано е също, че вирусът заразява редица животински видове при експериментални условия. Макаците, поровете, котките и златните сирийски хамстери поддържат вирусната репликация в дихателните пътища, а някои от тези видове (резус макаци, млади котки и хамстери) показват леко до умерено клинично заболяване. Освен експерименталните инфекции се съобщава за периодично пренасяне от хора към домашни животни или животни в плен. Във всички докладвани случаи е установена пряка връзка със заразени хора или поне други източници на инфекция са били изключени, като не са известни случаи на предаване от тези видове обратно към хората.
Животинските видове с потенциално епидемиологична роля като тези, които отделят инфекциозен вирус и могат да предават SARS-CoV-2 на други животни или хора, са американска норка (Neovison vison), енотовидно куче (Nyctereutes procyonoides), котка (Felis catus), сирийски хамстер (Mesocricetus auratus), пор (Mustela furo), домашна мишка (Mus musculus, за някои вируси) само варианти), египетски плодов прилеп (Rousettus aegyptiacus), видове еленови мишки (Peromyscus spp., които не се срещат в Европа) и белоопашат елен (Odocoileus virginianus).
През април 2020 г., нидерландското правителство е съобщило за появата на респираторна болест и повишена смъртност в две ферми за норки в Нидерландия, с интерстициална пневмония и наличие на РНК на SARS-CoV-2 в проби от органи и назофарингеални тампон-проби. И в двете ферми поне един работник е имал симптоми, свързани с коронавирус, преди появата на заболяването сред норките. Анализът на вирусните секвенции, изолирани от норките, посочва хората като вероятния източник на първоначалната инфекция и демонстрира предаването на вируса между норките. Освен това, наличието на вирусна РНК в инхалационен прах, събран от фермите, показва възможно излагане на работниците на вируса, екскретиран от норките. Учените стигнаха до заключението, че вирусът се пренася чрез инфекциозни капчици, чрез храната или постелята, или чрез прах, замърсен с фекална маса от животните.
Американската норка е силно възприемчив вид към SARS-CoV-2 и по време на все още продължаващата пандемия от SARS-CoV-2, по-голямата част от огнищата на COVID-19, докладвани в световен мащаб при животни, са възникнали при норки за производство на кожи. В държавите-членки на ЕС имаше огнища на COVID-19 от април 2020 г. до ноември 2022 г., с намаляващ брой огнища през 2022 г. в сравнение с 2021 г. Само през периода февруари 2021 г. – ноември 2022 г. са докладвани 50 огнища на SARS-CoV-2, от тях 44 са докладвани през 2021 г. в 7 държави-членки, докато само 6 са докладвани през 2022 г. в 2 държави-членки, което показва тенденция към намаляване.
Сред животните в ЕС норките, отглеждани за производство на кожи, имат най-голяма вероятност да се заразят и да предадат SARS-CoV-2 в животинските популации и на контактни хора, напр. земеделския персонал, а впоследствие и на общото население. Това може да се обясни с присъщата чувствителност към инфекция със SARS-CoV-2 на вида, в комбинация с характеристиките на системите, в които се отглеждат норки, отглеждани във ферми, с голям брой животни в ограниченото пространство на множество клетки.
Повечето секвенирани вирусни изолати от норки, групирани в отделни големи клъстери, специфични за норки, бяха географски групирани и показаха висока вътреклъстерна променливост, което показва предаване от норка на норка, високи темпове на еволюция на вируса в популацията на норки и поява на специфични за норките варианти с потенциал да се разпространят обратно в човешката популация. При този вид е наблюдавана видово-специфична вирусна еволюция на SARS -CoV-2.
В контекста на надзора е важно да се отбележи, че клиничните признаци сами по себе си не са добър показател за заразени ферми, тъй като често инфекцията протича безсимптомно или олигосимптомно. Освен това, хората, работещи във фермите за норки, също са изложени на риск от заразяване с вируса, което показва необходимостта от предотвратяване на инфекции сред работниците и налагане на строги мерки за биосигурност за предотвратяване на разпространението на вируса от засегнатите ферми за норки.