ЕКИП ЦОРХВ: СТАНОВИЩЕ по Международен инструмент на Световната здравна организация (СЗО) за превенция, готовност и реакция на пандемии – петата среща на Международния орган за преговори
В Центъра за оценка на риска по хранителната верига разглеждаме, в хода на преговорите, изготвянето на Международния инструмент на Световната здравна организация (СЗО) за превенция, готовност и реакция на пандемии, поради изключителната важност на подобен инструмент и представяме конкретни предложения по текстовете, за които смятаме, че е от изключителна важност да бъдат взети предвид от българското правителство и от представителите на Р. България в хода на изготвяне на този Инструмент.
С предисторията на изготвяне на Международния инструмент на СЗО и първото становище на ЦОРХВ можете да се запознаете на следния линк: https://bit.ly/3paHjiU
През декември 2021 г. Световната здравна асамблея създаде Междуправителствен орган за преговори (INB) за изготвяне и договаряне на конвенция, споразумение или друг международен инструмент съгласно конституцията на Световната здравна организация за укрепване на превенцията, готовността и реагирането на пандемии.
Петото заседание на INB (INB5) се проведе от 3 до 6 април 2023 г.[1] На тази среща страните от Световната здравна организация продължиха разглеждането на Нулевия проект на потенциално пандемично споразумение[2] и набелязаха как ще продължат преговорите по това потенциално споразумение с оглед на представянето на проект на споразумение за одобрение от Световната здравна асамблея през май 2024 г.
Държавите можеха да представят допълнителни писмени предложения до 22 април 2023 г. (ЦОРХВ е представил такова предложение, което можете да видите в Приложение 1 на настоящия текст) и обобщените предложения са събрани в пакет, предоставен на редакционната група (на СЗО) в компилационен документ.
Бюрото на INB също предостави, в допълнение към този пакет, за разглеждане от редакционната група, текст на Бюрото, включително опции, където е възможно, въз основа на всички получени и включени в компилационния документ материали. Текстът на Бюрото е публично достъпен на всички официални езици на СЗО в раздела за ръководни органи на уебсайта на СЗО.[3] https://inb.who.int/
INB5, както и редакционната група на INB, имат сесия от 12 до 16 юни 2023 г., за да разгледат тези предложения. Бюрото на INB проведе информационна среща за тази предстояща среща с държавите-членки и съответните заинтересовани страни на 5 юни.
INB ще започне своята работа на пленарна среща, проведена на открита сесия, която ще бъде отворена за държавите-членки на СЗО, асоциирани членове и регионални организации за икономическа интеграция, според случая, както и всички съответни заинтересовани страни (както е договорено от INB, изложено в документ A/INB/5/4). Очаква се INB да покани съответните заинтересовани страни да представят своите мнения по време на първия ден от срещата, в съответствие с метода на работа, договорен от държавите-членки. След това INB ще продължи разглеждането на предложенията в „редакционна група“, като присъствието е ограничено до държави-членки на СЗО, асоциирани членове, регионални организации за икономическа интеграция и делегациите на наблюдателите на Светия престол и Палестина.
Точки 1, 5 и 6 от дневния ред на възобновената INB5 ще бъдат излъчени в мрежата и архивирани за по-късно гледане. Процедурен доклад ще бъде обсъден в последния ден (на пленарно заседание, което ще бъде предавано по интернет) и впоследствие публикуван в секцията за ръководни органи на уебсайта на СЗО.[4]
Целият материал можете да прочетете ТУК