Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЕКИП ЦОРХВ: Становище по Международен инструмент на СЗО за превенция, готовност и реакция на пандемии за дискусиите на МОП 7 в периода ноември - декември 2023 г. (23.11.2023 г.)

На 27 октомври 2023 г. е проведена от Бюрото на Международния орган за преговори по текст на пандемичен инструмент (INB/МОП) информационна среща с държавите-членки на Световната здравна организация (СЗО) за представяне на проекта на преговорен текст на нов пандемичен инструмент и за организиране на дискусиите в рамките на МОП 7 в периода ноември - декември 2023 г.

Проведена е среща и с Преговарящия от името на Европейския съюз (ЕС) с държавите-членки на ЕС и като заключение от нея е посочено, че ЕС няма да може да доведе до край всички свои предложения и е необходимо приоритизиране. Затова държавите членки на ЕС са помолени при внасянето на предложения по редакцията на текста да отбелязват в червено своите „червени линии“, за да е известно на Преговарящия кои от предложенията следва задължително да се подчертаят.

 

В настоящето становище са представени обобщено „червените линии“, които Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) смята, че България не може да пренебрегне, за да е известно на Преговарящия по кои от предложенията следва задължително да се продължат преговорите. Обърнали сме внимание на възприети препоръки, както и основните позиции, по които не виждаме препоръките да са възприети, а това според нас остава наложително.

Общи забележки и „червени линии“ относно предложението на Бюрото за текст за преговори:

Предложението все още съдържа много от предизвикателствата, които идентифицирахме с предишни наши становища и ЦОРХВ поддържа всички предложения, изложени в предишните си становища.

Поддържаме резервата си относно необходимостта и обосноваността от поемане на политически ангажимент към това Споразумение. Считаме, че поемането на такъв ангажимент ще представлява непропорционално поемане на финансова тежест от страна на държавата, дублиране на вече съществуващи системи и необосновано поддържане на постоянна готовност на множество сектори и системи, което отново е свързано с големи финансови инвестиции и непропорционално финансиране на едни сектори за сметка на други.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК