Здраве на растенията

Начало

Екип ЦОРХВ: Анализ на фитосанитарния риск от вредителя Японски бръмбар по ябълка, костилкови овощни видове, царевица и лозя за България

 

Анализ на фитосанитарния риск от вредителя Японски бръмбар (Popillia japonica)(Newman) по Malus spp. (ябълка), Prunus spp. (костилкови овощни видове), Zea mays (царевица) и Vitis spp. (лозя) за България

 


I. РЕЗЮМЕ

Настоящият анализ на фитосанитарния риск има за цел да идентифицира възможностите за навлизане, установяване и възможните методи за контрол на вредителя Popillia japonica в Р България, както и евентуалните последствия за продукцията от основните му растения гостоприемници, които се срещат в България.

Устойчивото земеделие и продоволствената сигурност в Европа са застрашени от нахлуващите нови вредители чрез търговията и движението на стоки и хора. Такъв е случаят с японския бръмбар (Popillia japonica), който вече повече от век е основен вредител по растенията в САЩ.

Наскоро той беше регистриран и в Европа (Италия, Швейцария и Португалия), където продължава да се разпространява. Този вредител е полифаг и се храни със стотици декоративни растения, овощни дървета, културни растения и дървесни видове.

P. japonica, е карантинен вредител за Европа (Директива на Съвета 2000/29/ЕО ) и е включен в Делегиран регламент (ЕС) 2019/1702 на Комисията от 1ви август 2019 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета посредством установяване на списък на приоритетните вредители в Европейския съюз (ЕС). Новият Закон за здравето на растенията (Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент) предвижда ликвидиране или ограничаване на такива вредители. Тъй като ликвидирането е почти невъзможно, целта на тези мерки е да осигурят ограничаване на разпространението на P. japonica до безопасни нива за околната среда.

Картирането на риска от вредители въз основа на климата показва, че териториите, които са застрашени от навлизането и установяването на P. japonica, се простират от Атлантическия океан до Черно море и от Средиземно море до Северна Германия, Великобритания и Южна Скандинавия. Освен това има доказателства, че високата човешка активност може да улесни установяването на P. japonica в региони с неподходящ климат. Това осигурява пространство за практически неограничено разпространение на P. japonica в Европа през следващите години.

Японският бръмбар е с произход Северна Япония и далечния изток на Русия. Там той е незначителен вредител, тъй като има няколко естествени врагове. Освен това местният климат и неподходящият терен за развитие на ларвите спомагат за предотвратяване на висока популационна плътност. През 1916 г. японският бръмбар е открит за първи път в САЩ, вероятно въведен с растителен материал от Япония. В Европа за първи път е регистриран в Италия през 2014 г., където популацията му постепенно нараства и през 2017 г., той е регистриран на южната граница на Швейцария.

Поради широката си гама от гостоприемници, японският бръмбар представлява сериозна заплаха за много сектори в селскостопанското производство.

Данни за икономическите загуби, причинени от нападенията на P. japonica в Европа засега не са налични, поради скорошната му поява и досега ограниченото му разпространение.

Освен икономическото въздействие, присъствието на P. japonica в Европа поражда сериозни опасения за околната среда, поради повишената употреба на пестициди, която вероятно ще се случи в хода на инвазията на P. japonica.

Предполага се, че изменението на климата ще изостри заплахата от нашествието на японският бръмбар в Европа. Не само границите на разпространение на P. japonica, които могат да бъдат изтласкани на север и юг, но и неговият волтаизъм, който ще се промени в резултат на изменението на климата.

Целият материал можете да прочетете ТУК