Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЗООИНЖ. Д-Р НАДЕЖДА ЛУКАНОВА, ОНС: Актуална информация за заболяването африканска чума по свинете в съседните страни на България и в Европа

Ситуация със заболяването Африканска чума по свинете (АЧС) продължава да създава проблеми на редица държави, в това число и на съседните на България държави – Сърбия, Северна Македония и Румъния. В системата за обявяване на болести по животните на Европейската комисия ежедневно постъпват уведомления за нови случаи на АЧС. За последната седмица на юни 2022 г.(24.06. – 01.07.) 9 държави са уведомили за огнища на АЧС при диви свине (Германия – с 54 уведомления, Полша – 22, Латвия – 14, Румъния – 7, Унгария и Италия по 6, Словакия – 5 и Литва и Северна Македония – по 1) и 3 за нови случаи при домашни свине (Сърбия – 20, Румъния – 3 и Полша – 1).

 

Република Сърбия

В Република Сърбия от началото на 2022 г. възникват множество съмнения за АЧС (69 броя). Към юли 2022 г. чрез Системата за обявяване на болести по животните на Европейската комисия (ADIS) са потвърдени няколко огнища на АЧС при домашни свине в областите Niṧavski, Pomoravski, Borski, Zajeṧarski и Braničevski. По-голяма част от тях са първични и само няколко вторични огнища. През зимните месеци януари и февруари е съобщено за случаи на АЧС при диви свине в същите области. Последният потвърден случай на АЧС при диви свине е в началото на февруари. От засегнатите стопанства с най-голям капацитет е ферма отглеждаща 113 бр. свине. На карта 1 са показани местоположенията на огнищата, като някои от тях са в непосредствена близост до границата с България (от българска страна в областите Видин – община Макреш и София област – общините Годеч и Драгоман). Африканската чума по свинете беше регистрирана за първи път в Сърбия през юли 2019 г. на територията на област Mladenovac, в селата Velika Krsna, Rajkovac и област Smederevo. Въпреки подробните епидемиологични проучвания на място, остава неясно как и кога вирусът на АЧС е проникнал за пръв път на територията на Република Сърбия. Предположението на експертите е, че първият регистриран случай на АЧС в област Mladenovac не е първият случай на АЧС в Сърбия, и че заболяването се е срещало в Сърбия месеци преди това, без да бъде открито.

 

  Карта 1: Огнища и случай на АЧС в Република Сърбия за периода 1 януари – 1 юли 2022 г., според ADIS

 

 Република Северна Македония

В Република Северна Македония след като в началото на 2022 г. беше потвърдено първото огнище на АЧС при домашни свине, по късно през март бяха потвърдени и първите случаи на АЧС при диви свине в същата област Делчево. В 3 км. зона около откритите случаи като превантивна мярка са умъртвени 268 бр. домашни свине и 7 бр. са умрели от общо 45 броя свинеферми. В 10 км. предпазна зона са умъртвени 424 домашни свине от общо 157 бр. свинеферми. Във фермите където е извършена депопулация е забранено да се отглеждат домашни свине, единствено в случаите когато рискът от проникване на заболяването е среден до нисък. Ловните дружини са длъжни. да уведомят официалните ветеринарни власти 48 ч. преди датата на лова. Веднъж седмично ловните дружинки претърсват ловните полета за мъртви диви свине, като за всяко открито мъртво се изпраща проба за изследване. Тестват се и отстреляните диви свине, като месото е годно за човешка консумация единствено след отрицателен резултат.

В края на юни 2022 г. е съобщено за нов случай на АЧС в гр. Македонска Каменица, област Каменица (в непосредствена близост до вече засегнатата област Делчево). За периода 01.01. – 15.06.2022 г. са тествани 3 298 броя диви и домашни свине чрез PCR (3 098 бр. от активен надзор и 200 бр. пасивен надзор).

Въведена е забрана за хранене на дивите свине. Позволено е единствено с цел примамка. Държавната агенция за храни и ветеринарна медицина изплаща финансов стимул от 40 евро при уведомяване на отстреляна или открита мъртва дива свиня.

На карта 2 са показани потвърдените случаи на АЧС в Северна Македония.

 

 

 

 

Карта 2: Огнища и случай на АЧС в Република Северна Македония за периода 1 януари – 1 юли 2022 г., според ADIS

 

Целият материал можете да прочетете ТУК