Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЗООИНЖ. Д-Р НАДЕЖДА ЛУКАНОВА, ОНС: Епидемиологичен анализ на инфлуенца А по птиците за периода май ‒ септември 2021 г.

РЕЗЮМЕ

Епидемията от 2020 ‒ 2021 г. с общо 3 777 докладвани случаи на Високопатогенна Инфлуенца А по птиците (ВПИП) и около 22 900 000 засегнати птици в 31 европейски държави изглежда е една от най-големите и най-опустошителни епидемии от ВПИП в Европа. Между 15 май и 15 септември 2021 г. е съобщено за 162 случаи и огнища за вируси на ВПИП в 17 държави от Европейския съюз (ЕС) и в Обединеното кралство при домашни птици (51), при диви птици (91) и при птици, отглеждани в затворени помещения (20). Откритите огнища при домашни птици са докладвани главно от Косово (20), Полша (17) и Албания (6). Вирусът на ВПИП е открит през летните месеци при популациите на диви птици, живеещи предимно в Северна Европа. Данните, представени в настоящия доклад показват, че вирусът на инфлуенцата по птиците все още се разпространява сред популациите на домашни и диви птици в някои европейски държави, и че епидемията все още не е приключила.

Въз основа на тези наблюдения изглежда, че устойчивостта на ВПИП A(H5) в Европа продължава да представлява риск от по-нататъшно заразяване с вируси в популациите на домашни птици. През лятото бяха открити вируси на ВПИП при домашни птици и няколко вида диви птици в райони в Русия, които са свързани с ключови миграционни зони на диви водолюбиви птици. Това е повод за безпокойство, поради възможното проникване и разпространение на нови щамове на вируса чрез диви птици, които мигрират към държавите от ЕС през есента от източния размножителен район към местата за презимуване.

От юли 2020 г. насам в Европа и Централна Азия са идентифицирани 19 различни вирусни генотипа, което потвърждава високата склонност на този вирус към реасортиране. След последния доклад от Китай са докладвани 15 инфекции при хора, дължащи се на ВПИП A(H5N6) и 5 случаи при хора, дължащи се на вируса на нископатогенната инфлуенца по птиците (НПИП) A(H9N2). Някои от тези случаи са причинени от вируса с високо патогенния ген, тясно свързан с вирусите A(H5), циркулиращи в Европа. Вирусите, характеризиращи се до момента, запазват предпочитание към рецепторите от птичи тип. Въпреки това, съобщенията за случаи на предаване на вируси A(H5) на бозайници и хора в Русия, както и неотдавнашните случаи при хора с вируси A(H5N6) в Китай могат да показват непрекъснат риск тези вируси да се приспособят към бозайниците. Рискът от инфекция за населението в ЕС се оценява като много нисък, а за хората, занимаващи се професионално в такава сфера нисък, с голяма несигурност, поради голямото разнообразие на циркулиращите вируси в популацията на птиците.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК